Több száz romát

vittek el erővel a nyugat-oroszországi Csemodanovkából buszokkal, miután napokig forrtak az indulatok a településen köztük és az ott élő oroszok között – írja a The Guardian. A brit lap szerint az incidens különösen aggasztó jele a kisebb oroszországi településeken tapasztalható etnikai feszültségeknek, amelyeknek a kormányzat által kevéssé támogatott roma közösségek érintettek.

A romák és oroszok között a múlt héten szabadultak el az indulatok, miután az a hír kapott szárnyra, hogy romák meg akartak erőszakolni egy 12 éves lányt. Az oroszok ennek nyomán nagyjából 1500-an összegyűltek és védelmet követeltek a régió kormányzatától, majd utcai tömegverekedés tört ki. Ennek során egy orosz férfit megkéseltek, négy másik pedig kórházba került. Az egyikük később belehalt a fejsérüléseibe, egy másik kómában fekszik. A verekedés után több roma család házát felgyújtották.

A Iván Belozercsev kormányzó pénteken érkezett a helyszínre, és arról beszélt a helybelieknek, hogy a feszültséget az amerikaiak szították a felek között. „Amerika, a Nyugat hatalmas pénzeket költött arra, hogy felkészítse itt az embereket… minden régióban ott vannak, a miénkben is, és nem megoldani akarják a problémákat, hanem destabilizálni a helyzetet. Hamis hírekkel árasztanak el minket” – mondta. Az indulatokat mérséklendő a kormányzat betiltotta az alkohol árusítását a térségben.

Röviddel ez után a régió roma képviselője, hogy elejét vegye a további erőszaknak, arról beszélt, hogy a roma diaszpóra nevében részvétét fejezte ki az áldozat családjának és jelezte, imádkoznak a sérültekért. „Nem akarunk konfliktust a városiakkal. A konfliktust fel kell oldani.”

A BBC kedden még arról írt, hogy több tucat roma menekült el a településről a verekedés nyomán, a The Guardian viszont úgy tudja, hogy több száz – szerintük 650 – embert erővel szállítottak el. Ezt a városi tanács vezetője, Szergej Fadejev közölte a Novaja Gazetával. „Buszok érkeztek, és minden romát, aki itt élt, elvitték Volgográdba, ahol a helyi diaszpóra beleegyezett, hogy befogadja őket. Erővel vitték el őket. Most vizsgáljuk, hogy legális-e a városkánkban élniük.”

A régió vezetése már egész máshogy magyarázta a történteket. Szerintük a családok békésen és nem szervezetten hagyták el a települést.

A The Guardiannek sem Fadejevet, sem az érintett roma családok tagjait nem sikerült megszólaltatniuk, a csemodanovkai városi tanácsnál pedig azt közölték velük, hogy nem beszélhetnek riporterekkel.