RÉSZLETES PROGRAM
1. nap: utazás a Budapest – Passau útvonalon, fakultatív Passau városnézés (Sörgyár megtekintése, Püspökség)
A délelőtti órákban indulunk Budapestről a megadott gyülekező helyről Passauba. Az út 570 km és kb. 6 órát vesz igénybe. Így még lehetőségünk lesz a szállás elfoglalása után felfedezni a várost, amely három folyó találkozásánál épült. Passau 739-től egy teljes évezreden át volt a legnagyobb német püspökség központja, amelynek védőszentjéről kapta első királyunk is a nevét. Aki azonban nem klerikális élvezeteket, hanem a világiakat kedveli, a három folyó találkozásánál épült város öt sörgyárral és a kiváló bajor söröket és ételeket kínáló remek sörkertekkel is várja a turistákat. Szállás Passauban.
Helian Helian Helian Helian Helian
2. nap: Passau – Schlögen – Aschach (Táv: 70 km), Vichtenstein vára, kerékpáros kompozás, Schlögen – a Duna-hurok
Az első szakaszon még bármelyik partot választhatjuk, hiszen mindkettőn vezet kerékpárút. Mi azonban inkább a bal partot javasoljuk, mert az biztonságosabb, ott nem kényszerülünk forgalmas közútra, hanem végig védett kerékpárúton kerekezhetünk. Obernzell határáig az országutat kísérő kerékpárúton haladunk, majd lassanként feltűnik Vichtenstein vára. Innen még kb. 4 km-t tekerünk a jochensteini erőműig, majd belépünk Ausztriába. Továbbra is a parti úton haladva a Haichenbach várrom alatt elérjük Au-t, ahonnan a kerékpáros komppal átkelünk a túloldalra, Schlögenbe. Innen lenyűgöző panoráma nyílik az ún. Duna-hurokra! A nézelődés után érdemes ismét kompra szállni és visszatérni a bal partra, ahol közvetlenül a Duna mentén haladhatunk. Grafenauból végig ezen az oldalon vezet a kerékpárút Obermühlig. Untermühl után a kerékpárút elkeskenyedik, és a Neuhausi vár alatti sziklás hegyoldalon folytatódik. Ezen a szakaszon esetleg le is kell szállni a kerékpárról és tolni, viszont a Neuhausi vár Felső-Ausztria legnagyobb erődítménye. Ha túljutottunk ezen a nehéz részen egy kényelmes, régen vontatóútnak használt part menti úton mehetünk Aschachig.
Helian Helian Helian Helian Helian Helian Helian Helian
3. nap: Aschach – Linz – Mauthausen (Táv: 55 km), Neuhausi vár, Feldkircheni-tavak, Linz-városnézés, Steyreggi vár
Ezután eldönthetjük, hogy a bal, vagy a jobb parton szeretnénk menni Linzig. A jobb parti út kicsit közelebb megy a Dunához, míg a baloldali tesz egy kis kitérőt a Dunától, szántóföldek és gyümölcsösök között Feldkirchenbe. Ottensheimig valóban jó tempót tudunk diktálni, könnyű terepen száguldhatunk. Útközben érdemes megállni a feldkircheni tavaknál és csobbanni egyet. A bal parthoz ragaszkodva egészen Linzig kerékpárúton haladhatunk, míg a jobb part Wilhering után már egy forgalmas út mentén visz be Linzbe. Linz elsősorban iparáról híres, de a történelmi városmagja azért számos látnivalót tartogat az idelátogatóknak. A város ipartelepei mentén kerekezünk az ártéri táj szélén. A Pleschinger-tónál ismét kínálkozik fürdési lehetőség, majd az árvízvédelmi gáton megyünk az abwindeni erőműig. Steyregg városkába érve megnézhetjük a XIII. századi várat és a XIV. századi plébániatemplom freskóit. Két km-re innen figyelni kell, mert el lehet tévedni a jachtkikötőnél. Mauthausen az Enns és a Duna összefolyásánál felállított vámházról kapta a nevét.
Helian Helian Helian Helian Helian Helian Helian Helian Helian
4. nap: Mauthausen – Ybbs (Táv: 56 km), Greinburgi kastély, Strudengau vadregényes szakasza
Mauthausentől a Donauradweg a bal parton vezet, ártéri tájakon tekerünk egészen a Wallsee – Mitterkirchen erőműig, ahol átkelünk a jobb partra, mert innen már a jobb parton vezet az utunk egészen Grein városkáig, amelynek fő látnivalója a kastély – a Greinburg. A következő szakaszunk – Strudengau, a Dunának az egyik legvadregényesebb része. Ma már ugyan nem állnak ki zátonyok és sziklák, amelyek a hajósok rémálmai voltak, de a hegyek közé szorult szűk folyómeder partján alig maradt hely az útnak és a vasútnak. St. Nikolánál a Duna 13 méteres mélységet ér el, amely az osztrák szakaszon a legmélyebb pont. Komolyabb emelkedővel nem kell számolnunk ezen a részen, utunk a jobb parton vezet csendes, árnyas, kellemes útvonalon.
Helian Helian Helian Helian Helian
5. nap: Ybbs – Melk – Krems (Táv: 70 km), Melki Apátság, Királyszakasz, osztrák Dunakanyar, Wachaui borok
Ybbset elhagyva bármelyik partot választhatjuk, és annak ellenére, hogy a hivatalos útvonal a bal parton vezet, mi mégis a jobb partot ajánljuk, mert több a látnivaló, és Melkig nem kell már átkelni a Dunán. A Melki apátság megtekintésére mindenképpen szánjunk időt, mert utunk egyik fénypontja lesz. Eredete a X. századig nyúlik vissza. A mai nap a legszebb az egész ausztriai Duna-menti kerékpárúton, az ún. „királyszakasz” –a túra koronája. Ma valóban az élvezeteké a főszerep, ne siessünk! A melki Duna –hídtól Kremsig a folyó bal partján részben kerékpárúton, részben gazdasági utakon vezet Wachaun keresztül az utunk. Néhány helyen igazán keskeny az út, itt ne száguldozzunk, de teljesen veszéltelen, sok család teker végig itt gyerekekkel is! Csendes falvakon keresztül haladunk az osztrák „Dunakanyarnál” és a borok kedvelői itt hódolhatnak a szenvedélyüknek, mert a wachaui borok messze földön híresek. Komoly emelkedőkre nem kell számítanunk. Az éjszakát Kremsben töltjük.
Helian Helian Helian Helian Helian Helian Helian Helian Helian
6. nap: Krems – Bécs (Táv: 85 km) délután utazás haza Budapestre
Kremset elhagyva a folyó déli – jobb partján halad a kerékpárút. Az Altenworth-i erőműnél kicsit eltávolodunk a folyótól, majd átkelünk a Traisen hídján, és követjük a folyócskát a torkolatig. Innen a Duna vontatóútján haladunk tovább, és két erőművel találkozunk útközben ismét – a dürnrohri hőerőmű és a zwentendorfi atomerőművel, amely soha nem lett üzembe helyezve. Itt már feltűnnek a bécsi erdő északi nyúlványai. Tullnt elhagyva a jobb parton haladjunk, mert itt zömében aszfaltozott kerékpárúton tekerhetünk az osztrák fővárosig. Emelkedő az egész szakaszon nincs. Bécs belvárosa is jól ellátott kerékpárutakkal, érdemes egy pár órát itt is körbetekerni, mielőtt felpakolunk az autóbuszra és elindulunk vissza Budapestre.
Helian Helian Helian Helian
FONTOS TUDNIVALÓK
Az ország
A 83 858 km² alapterületű ország 9 önálló tartományból áll, amelyek saját tartományi kormánnyal rendelkeznek. A szövetségi törvényhozást a képviselőház és a szövetségi tanács (a parlament két kamarája) közösen végzi. Ausztria tagja az Európai Uniónak, az ENSZ-nek és a legtöbb ENSZ szervezetnek.
Ausztria csaknem 8 millió lakósából 98% német anyanyelvű. Az Ausztriában elismert hat népcsoporthoz tartozók elsősorban az országi déli és keleti részén élnek (burgenlandi horvátok, romák, szlovákok, szlovének, csehek és magyarok).
Időjárás
Ausztria a mérsékelt égövben fekszik, mégpedig a közép-európai klímazóna azon részén, ahol az óceáni és kontinentális hatás egyaránt érvényesül. A négy évszak (tavasz, nyár, ősz, tél) mindegyike tipikus hőmérsékleti értékeket és éghajlati adottságokat mutat fel.
Túrák nehézsége
Ez egy nagyon könnyű túra, amelyen a legkülönbözőbb korosztályok is végigtekernek a nyolctól a nyolcvan évesig. A Passau Bécs közötti szakasz összesen 270 km, amelyen a kilométercápák akár egy nap alatt is végigszáguldhatnak a kerékpárjaikkal. Itt azonban a táj szépsége, a családbarát környezet, a biztonság, a természeti és kulturális értékek élvezetén van a hangsúly. Az út a Duna völgyében halad, alig van emelkedős szakasza. Végig jól ki van táblázva, mindenki számára akár nyelvtudás nélkül is jól követhető, nem kell tartani az eltévedéstől.
Szükséges felszerelés:
Ruházat:
bukósisak (ajánlott)
fényvisszaverő mellény (ajánlott)
strapabíró és sportos túraruházat
kényelmes cipő
esőkabát
esőnadrág (ajánlott)
melegebb ruhára még nyáron is szükség lehet egy rosszabb időjárás esetén
Felszerelés:
saját vagy bérelt kerékpár
kerékpáros sisak(ajánlott)
kulacs, napszemüveg
hátizsák vagy kerékpáros táska a napi felszerelésnek (Nálunk bérelhető kerékpáros táska!)