Álhír a „Rémhír a ligetirtás”!

A Dél-Kilián Közösség az alábbi nyílt levélben szeretne reagálni a 2019.07.10-én minap.hu-n megjelent cikkre!

Rémhír a miskolci ligetirtás

minap.hu

2019. július 10. szerda 16:56

Utoljára módosítva

2019. július 10. szerda 18:37

„Eszünkben sincs ötven fát kivágni, Green City akkreditált város vagyunk! Nem kell semmilyen ligetet elpusztítani az Otthon térre tervezett Egészségház miatt. Minden ezzel ellentétes állítás légből kapott!”– mondta Pfliegler Péter ma azokon az egyeztetéseken, amelyeken a háziorvosokat és a városrészben élők képviselőjét tájékoztatta a tervezett építkezésről. A fejlesztési beruházás legfeljebb 8 fát érinthet, ezek helyett azonban majd kétszer ennyit ültet az önkormányzat.”

 

Az általunk 2019.06.20-án véletlenszerűen megismert tervek alapján a tervezett új Egészségház (ami tulajdonképpen betegellátó intézmény, nem egészségmegőrzést szolgáló létesítmény, amit a neve sejtet) és a hozzá tartozó parkoló létesítése, a körünkben végzett helyszíni felmérésünk alapján igenis kb. 50 fa vélelmezhető kivágását jelenti!

NEM, nem kell a ligetet elpusztítani, mert nincs is szükség új épület építésére! A jelenlegi rossz állapotú szolgáltatóház felújításával és korszerűsítésével eleget lehet tenni a társadalmi elvárásoknak! (ahogy ezt az „egyeztetésen” a lakosság „képviselője” is elmondta, s Önök ezt elfelejtették cikkükben megírni!)

Az „egyeztetésen” – ami leginkább tájékoztatás volt csupán – a háziorvosok jelenlétével egyetértünk, de

–         hol volt a Dél-Kilián két önkormányzati képviselője?

–         hol voltak a szakemberek? pl. környezetvédelem részéről

–         hol voltak a lakosság képviselői, a lakossági fórumon felhatalmazott lakossági munkacsoport tagjai?

Az építési tervezettről történő tájékoztatás, az nem egyeztetés! Tehát joggal gondoljuk, hogy az Önkormányzat továbbra is a saját akaratát akarja érvényesíteni, a lakosság bevonása nélkül, a fórumon is egyértelműen kinyilvánított lakossági véleménnyel szemben!

A 8 db kifejlett életerős fa az nem egyenlő 16 facsemetével, melynek egy része talán 20 év múlva éri el azt a környezeti jelentőséget, amivel a most veszélyeztetett fák bírnak!

„A dél-kiliáni városrész háziorvosai örömmel fogadták a 350 millió forintból tervezett új egészségház előzetes terveit. Ez lesz a város egyik legmodernebb egészségügyi szolgáltató központja, amelyben mintegy 8000 ember ellátását végzik majd. Az épületet földszintesre, és teljesen akadálymentesítettre tervezik, így az időseknek, mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek többé nem kell majd lépcsőzniük. Az új egészségházban háziorvosi-, és gyermekorvosi rendelők, valamint védőnői szolgálat kapnak helyet.”

A háziorvosok örömét osztjuk! Hisz joggal várják, hogy méltó körülmények között végezzék napi munkájukat! De ki kérdezte meg azt a 8000 embert, vagy akár annak csak töredékét, akik majdan igénybe vennék az új épületbe áttelepítésre szánt szolgáltatásokat? Leginkább ki kérdezte meg azt a 3500 dél-kiliáni lakost, akiknek közvetlenül érintett a lakókörnyezete a tervezett építések tekintetében? Mi megkérdeztük!

Az, hogy egy új építésű közintézmény akadálymentesített, az alapkövetelmény, nem plusz attrakció. A Kilián-Délen élők, köztük a mozgássérültek, idősek, kismamák nap, mint nap lépcsőznek saját lakóépületeikben, hisz nagyrészük nem rendelkezik lifttel! A 136 lépcsőházból, mindössze 9 lépcsőház liftes!

„Az egészségház épülete mellett elegendő parkoló is lesz, a családosoknak, mozgáskorlátozottaknak külön kijelölt helyekkel. A város fejleszteni tervezi a közeli játszóteret is.”

Az építés tervezett helyszínén jelenleg is található egy nagyméretű, kihasználatlan parkoló. Ennek az új építményhez igazítása, alkalmassá tétele szinte csak festék kérdése lenne!

A közeli játszótér nem bír olyan közösségi tér jelleggel, mit az „egészségház”, illetve parkolója számára kiszemelt terület! Az amúgy jelenleg valóban a Városgazda által elhanyagolt játszótér, csupán csak egy szűk korosztálynak (kb.1,5-6éves) adnak lehetőséget a szabadtéri kikapcsolódásra. A nagyobb gyermekeknek, felnőtteknek, időseknek nem!

„Pfliegler Péter alpolgármester hozzátette: Miskolc elkötelezett a Green City elvek mellett, valamennyi beruházás során alapvető szempont a zöldfelületek megóvása.”

Ebben csak bízni tudunk! Ha ez így van, értő fülekre talál a lakosság egységes álláspontja, miszerint a Dél-Kilián zöld területének minden négyzetcentiméterének megóvása elsődleges!

„A megyeszékhelyek közül Pécs után Miskolcon van a legtöbb önkormányzati tulajdonú zöld terület (3,4 millió négyzetméter), 2008-tól 2017-ig ezek az önkormányzati tulajdonú zöld területek folyamatosan nőttek, összességében 8 százalékkal. Városi környezetben az egy főre jutó „közhasználatú zöld terület” a WHO ajánlása szerint 9 négyzetméter / fő, ez Miskolcon 22 négyzetméter / fő. (KSH)”

Ehhez az eredményhez nagymértékben hozzájárul a Dél-Kilián területén található jelentős zöld terület! Szeretnénk, ha ez továbbra is így maradna! Szeretnénk továbbá, ha egy fa pótlásáról nem úgy vélekednének a felelős döntéshozók, mint egy térkő pótlásáról! Egy frissen ültetett facsemete nem pótolhat egy kifejlett, egészséges fát!  

 

Üdvözlettel:

Dél-Kilián Közösség