Mezőberényben tízmilliót

spórolnak ezzel, ott augusztustól lesz mentős az orvosi ügyeletes. De az orvosi kamara szerint ez megengedhetetlen precedens.

Mélyül a szakadék a jogszabály adta lehetőségek és a napi gyakorlat között a háziorvosi orvosi ügyeletek működtetésében – írja a csütörtöki Népszava, majd ismertetik a legfrissebb, mezőberényi helyzetet.

Siklós István, Mezőberény polgármestere ugyanis úgy próbálta enyhíteni az ügyelet orvoshiányát, hogy bejelentette, a feladatot augusztustól egy mentőtiszt látja el. A Facebookon is megjelent hírre rengetegen reagáltak, sokakban felvetődött,

jó ötlet-e ha orvos helyett mentőtiszttől kérhetnek segítséget délután négytől másnap reggel nyolcig, illetve munkaszüneti napokon.

A Népszava leírja, az ügyeleti ellátásról szóló jogszabályok egyébként nem teszik lehetővé, hogy az alapellátási ügyeletekben orvosok helyett mentőtisztek önállóan lássák el a feladatot. A polgármester a lapnak azt mondta, az új helyzetet előzetesen támogatta a járási kormányhivatal tiszti főorvosa.

Az utóbbi időben már nem lehetett megfelelő orvost találni az ügyelet ellátására, ezért a környékbeli településekkel együtt döntöttek úgy, hogy elfogadják az általuk megbízott szolgáltató ajánlatát, és tudomásul veszik, hogy orvos helyett mentőtiszt látja majd el a feladatot Mezőberényben, valamint Csárdaszálláson, Kamuton és Köröstarcsán. Az ügyeletes mentőtiszt Mezőberényben lesz, ott fogadja a betegeket, illetve ha szükséges, akkor onnan megy házhoz. Munkáját orvos felügyeli majd Gyomaendrődről.

A mentőtiszt két dolgot nem tehet meg egyébként, nem rendelhet receptköteles gyógyszert, illetve a halál beálltát nem állapíthatja meg.

Mezőberényben helyben fogadja a betegeket, és házhoz is megy, ha pedig olyan probléma van, konzultál az orvossal, illetve odahívja. Mezőberény spórol is ezzel a megoldással, orvossal éves viszonylatban tízmillió forinttal kerülne többe a feladat, mint amennyiből a mentőtiszttel meg tudják oldani a szolgáltatást.

A lap megkereste a Magyar Orvosi Kamara elnökét is, aki ellenzi a lépést. Éger István azt mondta, ez megengedhetetlen precedens. Szerinte a mentőtisztet arra képezték ki, hogy életet veszélyeztető helyzeteket hárítson el, ennek során olykor valóban akár orvosi beavatkozásokat is végezhet, de aztán a beteget kórházba kell vinnie, így azt orvos is látja.

A kamara elnöke szerint a polgármesternek két választása van: vagy ismét saját kézbe veszi az ügyelet működtetését, vagy megállapodik a szolgáltatóval, hogy „szíveskedjék nem rabszolgabért fizetni a helyi ügyeletért az orvosnak, és akkor lesz a feladatra jelentkező”.

Katona Gábor tiszaroffi háziorvos azt mondta a Népszavának, szerinte sok településen alkalmaznak az ügyeleti szolgáltatók mentőtisztet, ő maga is dolgozik szolgáltatónak, és van olyan helye is, ahol az önkormányzat alkalmazza a feladatra.

„Júniusban 27 ügyeletet vittem, napi nyolc óra körzetben végzett munka mellett, és most ebben a hónapban már 11-en vagyok túl. Mindezt 60 évesen csinálom. Az egyik sorstársammal még hétfőn beszéltem, szerdán ügyelt, csütörtökön pedig egyszerűen lefordult a székről és meghalt. Most még az ő ügyeleti napjait is szét kellett osztanunk egymás között. De ha nem csinálom, a törökszentmiklósi ügyelet rég bezárhatott volna. Az egyik ügyeleti körzetemben is van olyan település, Abádszalók, ahol mentőtiszt dolgozik.”