A köznevelési törvény nemrég elfogadott módosítása nem fogja hátrányosan érinteni a Waldorf-iskolák működését, mondta az Indexnek Szabó Zoltán, a Magyar Waldorf Szövetség ügyvezetője. A Waldorf-szövetség képviselői szerdán személyesen egyeztettek Bódis József oktatási államtitkárral és Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős helyettes államtitkárral, ahol megnyugtató válaszokat kaptak kérdéseikre.
A kötelező osztályozásra vonatkozó előírást sikerült visszavonatni, a Waldorf-intézményeket potenciálisan veszélyeztető többi módosítással kapcsolatban pedig sikerült egyértelmű helyzetet teremteni. Így gyakorlatilag elhárult minden olyan veszély, ami a köznevelési törvény módosítása alapján ellehetetleníthette volna a Waldorf-intézményeket, olvasható a szülőknek kiküldött tájékoztatóban.
Megdöbbentek
Magyarországon 30 éve léteznek Waldorf-pedagógia alapján működő alternatív iskolák. Mostanra 45 általános- és középiskola, és 59 ilyen óvoda van, amelyekbe közel 10 ezer gyerek jár. Ez az ország legnagyobb alternatív oktatási hálózata. Ezért is keltett döbbenetet a köznevelési törvény legújabb módosítása, ami első látásra megnehezítette és/vagy ellehetetlenítette volna az iskolák működését.
A módosítás első változata például kötelezővé tette volna az osztályozást, holott a Waldorf-iskolák köztudottan csak szöveges értékelést adnak a diákoknak. Új elemként kötelezővé tették minden iskolának, hogy a tanéveket félévekre kell bontani, pedig a Waldorf-intézmények éves bontásban dolgozzák fel a tananyagot. Az a pont pedig első látásra szabályosan tönkretette volna a Waldorf-sulikat, ami nem engedett volna meg 30 százaléknál nagyobb eltérést a kerettantervektől.
Az átgondolatlan és az érintettekkel nem egyeztetett törvénymódosítás megszavazását végül az utolsó pillanatban elhalasztották, majd egy újabb módosítással mégiscsak megengedték a szöveges értékelést. A féléves tagolás és a kerettantervtől való 30 százalékosnál nagyobb eltérés tiltása azonban továbbra is benne maradt. Így fogadták el végül a javaslatot.
index.hu