Gyakran találkozhatunk
manapság azzal a környezetvédő érveléssel, hogy a rendkívül pazarló vécépapír-használatot könnyedén kiválthatnánk a bidével – amire általában rögtön érkezik is az ellenérv, hogy a bidé ugyan papírmentes, cserébe viszont a vizet pazarolja, mint ha nem lenne holnap. De vajon hol az igazság, melyik a zöldebb megoldás, a fákat vagy a folyókat kell-e inkább megmentenünk a saját székelési szokásainktól?
(Azok kedvéért, akik nem a 18. századi Franciaországban szocializálódtak, gyorsan tisztázzuk: a bidé az a fenékmosó alkalmatosság, ami általában úgy néz ki, mintha egy ülőke nélküli vécére valaki rászerelt volna egy ivókutat.)
Egyes számítások szerint az amerikaiak – akiknél egyébként Európánál és Japánnál kevésbé elterjedt a bidé – évi 36,5 millió tekercs vécépapírt használnak el, ami kivágott fában mérve 15 milliót jelent. Ezen a ponton érkezhet a menetrendszerű ellenérv a bidé vízhasználatáról, de itt jön a csavar: amíg ebből a 15 millió fából vécépapír lesz, 1800 milliárd liter vizet, 230 millió kilogramm klórt és 17,3 terawatt áramot is elhasználunk a gyártás során – és akkor a csomagolásról, illetve a szállításról még nem is beszéltünk. (Más becslések eltérhetnek ettől, de a lényeg, hogy a papír- és azon belül a vécépapírgyártás kifejezetten vízintenzív műfaj.)
Ehhez képest a fenékfröcsköléshez elhasznált víz mennyisége elhanyagolható. A Biolife Technologies nevű bidégyártó szerint például egy átlagos bidé nem egész fél liter vizet fogyaszt el egy használattal. Összehasonlításképp: egy átlagos vécé egyetlen öblítéshez 15 liter vizet is elhasználhat.
A képletet némileg árnyalja, hogy általában a vécépapírt se szűz fák kivágásából állítják elő, hanem faipari maradékokból, illetve kifejezetten erre ültetett fákból fedezik. Plusz ott vannak az újrahasznosított papírból gyártott vécépapírok, amelyek fafronton még kíméletesebbek a környezettel, még ha a gyártás-csomagolás-szállítás terén nem is feltétlenül. De mindez csak azt erősíti, hogy alapvetően nem is egyszerű papír-víz ellentétről van szó, hanem a bidé valójában a vízhasználat csökkentése miatt környezetbarátabb.
Mindehhez persze még hozzájöhetnek olyan kisebb tételek, hogy a bidéhasználat után nem árt megtörölni valamivel azt a megmosott feneket, de ez vagy jóval kevesebb papírt igényel, vagy valamilyen ronggyal kiváltható a papírhasználat, sőt a modern – gyakran a vécével egybeépített – bidék már forró levegővel abszolválják a feladatot. Japánban egyenesen művészi szintre emelte ezt a modern vécétechnológia.
A bidé egyébként nemcsak Földanya szívcsakráját dobbantja meg, hanem higiénikusabb, illetve a bőrnek is kíméletesebb megoldás. Utólag persze meglehetősen körülményes és helyigényes lenne beépíteni egy fürdőszobába, na meg a környezeti megfontolások mellett ízlés dolga is, hogy valakinek bejön-e. Mindenesetre nem árt tisztában lenni az előnyeivel.
https://index.hu/tudomany/til/2019/08/05/bide_vecepapir_viz_vizfogyasztas_papir_kornyezetvedelem/