Legenda volt Lapis
Imre is, aki Miskolcon futott be jelentős életpályát, nevét egy kézműves kupa máig őrzi. Lapis Imre Monokon látta meg a napvilágot, és szeptembertől a monoki Lapis Imre Fodrászmúzeum és Emlékhely is az ő emlékét lesz hivatott megőrizni.
A fodrászmúzeum ötlete a nyíregyházi mesterfodrász, Lukovics György fejében fogalmazódott meg.
– Nem vagyok monoki, de van kötődésem a településhez, hiszen vendégházunk van a faluban, és nagyon tiszteltem, tisztelem Lapis Imre munkásságát, így talán adta magát az ötlet – mondja Lukovics György. – A helyszínválasztás igazán sorsszerű, hisz Lapis Imre itt nőtt fel, ebben a kis községben a zempléni hegyek között. Innen Szerencsre, majd Miskolcra került, ahol folytatta szakmai tevékenységét. Barátságunknak és segítő szándékának köszönhetően sok hálával tartozom, hiszen ő vezetett be a versenyszervezés világába, és Miskolc után egy évvel jött létre a Szabolcs Kupa. Mindig is emlegette, hogy ő monoki, és egyszer szeretne eljönni a vendégházunkba, és megtekintené a hobbink helyszínét. Sajnos ez valami ok miatt mindig elmaradt, de remélhetőleg fentről letekintve örül, hogy mégiscsak Monokra kerül az emléke. Életrajzi leírásában olvasható például, hogy háromszor tanácsolták el a fodrász felvételiről, ahová azzal az indokkal nem vették fel, hogy: „fiam, neked nagyon nagy a kezed”.
Lukovics György elmondta, már régóta gyűjti a szakmájához kapcsolódó tárgyakat, és most az önkormányzat a rendelkezésére bocsátott egy házat, ahol berendezheti a fodrászmúzeumot és emlékhelyet.
Személyes tárgyak
– Az elmúlt időszakban több üresen álló házat tudott megvenni az önkormányzat – mondja Bártfay Emese, Monok polgármestere. – Ezzel elsősorban az a célunk, hogy folyamatos felújításokkal megmentsük az ingatlanokat az utókornak. Amikor Lukovics György megkeresett az ötletével, szívesen ajánlottuk fel az egyik házat. Olyan ingatlant választottunk, amely közel van a Kossuth-házhoz, a falumúzeumhoz, a kastélyhoz és a templomhoz, hiszen ezek a turisták által leglátogatottabb épületek, és miután így ezek az épületek egymáshoz nagyon közel vannak, igény esetén mindenhol tudunk tárlatvezetést is biztosítani. Felvettük a kapcsolatot Lapis Imre családjával is, így a szeptemberben megnyíló múzeumban a fodrászmester személyes tárgyai is megtekinthetőek lesznek.
Északmagyar infó