Mihály MokraiNyílt


levél Alakszai Zoltán Úrhoz

Tisztelt Polgármester Jelölt Úr!Ön a következőket nyilatkozta Szakonyi Péternek, a Napi.hu újságírójának a 2019. augusztus 12-i hétfői számban, miután az újságíró kérdésében rákérdezett arra, hogy Önt „pehelysúlyú” jelöltnek nevezték – „Zárug Péter Farkas szavait tudom csak idézni minden ellenfelünknek: Találkozunk Philippinél!”

Tisztelt Polgármester Jelölt Úr! A betűk szavakká állnak össze, a szavak pedig mondatokká. A mondatoknak értelme van, jelentése, aki kimondja, arra száll minden értelmezése.
Sokat tűnődtem, tudja-e Polgármester Jelölt Úr mit jelent ez a mondat? Érti-e és helyesen használta-e? Mit akart ezzel mondani?

Plutarkhosz a Párhuzamos Életrajzok című művében leírja (Brutus 36.), hogy a Caesar meggyilkolását követő polgárháború során Marcus Iunius Brutus egy éjjel a sátrában merengve jelenést látott. Nem sokkal azelőtt, hogy Cassius és Brutus hadai Kr. e. 42 októberében Philippinél találkoztak Marcus Antonius és Gaius Octavianus csapataival, Brutus csapatai éppen átkelni készültek Ázsiából. A hadvezér egy éjjel a sátrában egy óriási, félelmetes, szokatlan külsejű alakot pillantott meg, amely némán megállt előtte. Brutus megkérdezte: Ki vagy, ember-e vagy Isten? Erre a látomásszerű alak megszólalt: „A rossz szellemed vagyok, Brutus. Találkozunk Philippinél.”

Tehát a „találkozunk Philippinél” a plutarkhoszi történet alapján nem jelent mást, mint hogy a polgármester jelölt úr a választáson találkozik saját balvégzetű jóslatával, és súlyos vereséget fog szenvedni.

Ám az egész idézet sánta és rossz kicsengésű napjaink politikai helyzetére adoptálva is. Brutus és társai köztársaság-pártiak voltak, még a második triumvirátus tagjai Caesar nyomdokain járva éppen a köztársaság felszámolására, a burkolt egyeduralom létrehozására törekedtek. A köztársaság-pártiak a Római Birodalomban egykor vereséget szenvedtek.

Talán arra célzott történelmi hasonlatával a polgármester jelölt úr, hogy ellenfeleit végzetes vereség éri, a köztársaság régi erői felszámolásra kerülnek, és jöhet a többé-kevésbé leplezetlen egyeduralom? A Caesarral azonosuló jelenlegi vezetés eszerint aligha tekinthető a köztársaság elkötelezett hívének, ha saját jóslatát komolyan veszi.

Esetleg az idézet Shakespeare Julius Caesar c. tragédiájának IV. felvonás 3. jelenetéből (284-285) származik? Shakespeare drámájában Caesar szelleme itt nem sokkal az ütközetet megelőzően jelenik meg Brutus előtt, és közli vele, hol fognak találkozni, hol fogja utolérni végzete a gyilkosságért.
Vajon egy ilyen irányú döntő küzdelemre értendő e szállóige, ahol Antonius ilyen tartalmú beszédet intéz a drámában a híveihez, a Brutus és Cassius ellen Philippi mellett vívott ütközet előestéjén?

A „Találkozunk Philippinél” kifejezést előszeretettel használta még Adolf Hitler is. Állítólag többször ezzel a kifejezéssel fenyegette meg a náci pártbéli riválisait Adolf Hitler. Lásd: Múlt Kor Történelmi magazin 2014. január 16. Mit olvastak a diktátorok?

Eszerint a Fideszen belüli leszámolásra kell készülnünk? Megint feloszlatják a miskolci FIDESZ szervezetet, mint 2010-ben?

Megkérdeztem Fideszes „barátainkat”, hogy pontosan mit akartak vagy akarnak ezzel mondani?

Le akarnak számolni ez egyesült ellenzékkel, pártokkal és civil szervezettekkel?

Háborút akarnak az ellenzékkel?

Esetleg meg kívánják fenyegetni ez egyesült ellenzéket, pártokat és civil szervezeteket?

Azt a felvilágosítást kaptam tőlük, hogy ők arról beszéltek, hogy a FIDESZ-KDNP is le fogja győzni egy döntő ütközetben – reményeik szerint – az összes ellenzéki pártot és civil szervezetet Miskolcon.

Ebben az esetben Polgármester Jelölt Úr, történelmi tévedésben van.

Amiről beszélt, és amire gondolt, az a Kr. e. 338. augusztus 2.-án történt Khairóneiai csata. Ahol II. Philipposz makedón király ütközött meg serege élén az Athén és Théba vezette egyesült hellén szövetség hadaival. A csata II. Philipposz győzelmével végződött.

Philipposz azonban nem azonos Philippivel.

Röviden ennyi.

Barátsággal:
dr. Mokrai Mihály