Sokan menekültek ide Miskolcról
az évekkel ezelőtti megfélemlítő razziák és az elhelyezés nélküli kilakoltatások miatt.
„Még 2013-ban kezdtek jelezni nekünk helyi roma aktivisták a Miskolci Önkormányzati Rendészet (MÖR) összevont, sokszor megalázó hatósági razziáiról. A MÖR-höz beadott közérdekű adatigénylésünk nyomán kiderült, hogy ezeket az ellenőrzéseket szinte kivétel nélkül a város olyan részein tartják, ahol szegény, zömmel roma családok élnek” – mondja Jovánovics Eszter, a TASZ jogásza, aki két társával, Hüttl Tivadarral és Nónay Gáborral vitte ezt az ügyet.
„Jogsegélyirodánkba olyan egysoros papírokat hoztak be a lakók, amelyekben csak az állt, hogy megszűnt a jogviszonyuk, ezért el kell hagyniuk az önkormányzattól bérelt lakásukat. Idővel kezdett kirajzolódni a képlet, miszerint a városvezetés úgy végez telepfelszámolást, hogy azt nem előzi meg semmiféle előzetes hatástanulmány, a razziák pedig kifejezetten szegény, illetve roma családokat érintettek” – ezt már az ország legnagyobb antidiszkriminációs perében részt vevő másik ügyvédtől, Ammann Zsuzsától (NEKI) halljuk.
A két jogvédő szervezet panaszbeadványa nyomán az ombudsmani vizsgálat fényt derített arra, hogy e razziákon rendőri biztosítás mellett egyszerre 20–40 hatósági személyből álló csoport járta a gettósodott negyedek lakásait. Az ellenőrzés széles körű volt: jelen voltak az adóhatóság, a gyámügy, a lakásosztály, a közüzemi szolgáltatók és szociális ügyi szervek emberei is. Az ombudsman kimondta, hogy a MÖR irányította razziáknak semmilyen jogszabályi alapja nem volt, ezért azok nem egyeztethetőek össze a jogállamiság elvével és a jogbiztonság követelményeivel.
Később az Egyenlő Bánásmód Hatóság az ún. számozott utcákkal kapcsolatban kimondta a diszkrimináció tényét, azonban az ombudsmanhoz hasonlóan nemzetiségi alapon csak közvetett diszkriminációt állapított meg. Éppen ezért az önkormányzat ellen indított perben a TASZ és a NEKI nagy hangsúlyt helyezett annak igazolására, hogy rendszerszintű megkülönböztetésekről van szó. „Azt is el szerettük volna érni, hogy a bíróság kimondja: közvetlen diszkrimináció valósult meg nemzetiségi származási alapon is.