Az áldozatok hozzátartozóihoz, rokonaihoz szólva Donald Trump „személyes és örökké tartó veszteségről” beszélt. Ezt megelőzően az elnök a first ladyvel együtt elhelyezte a kegyelet koszorúját a minisztérium épülete előtti emlékműnél.
Trump beszédében az afganisztáni tálibok és a terroristák elleni harc erősítését ígérte. A megemlékezés előtt az elnök nyilatkozatot adott ki, amelyben „az Egyesült Államok megingathatatlan erejét, bátorságát és együttérzését” hangsúlyozta. A Fehér Házban és a Pentagonban is félárbócra engedték a nemzeti lobogót, és a Kongresszusban is egyperces néma csenddel emlékeztek a törvényhozók.
A megemlékezés New Yorkban, a Világkereskedelmi Központ lerombolt ikertornyainak helyén emelt emlékműnél kezdődött, és a kora délutáni órákban folytatódott Mike Pence alelnök beszédével a pennsylvaniai Shanksville melletti emlékműnél, amelyet a terroristák által eltérített harmadik repülőgép lezuhanásának helyszínén emeltek.
New Yorkban – mint 18 éve minden esztendőben – az idén is lélekharangok megkondítása közben sorolták fel a terrortámadás halálos áldozatainak neveit. Az emlékező ünnepségen jelen volt Andrew Cuomo, New York állam kormányzója, Bill de Blasio, New York város polgármestere és elődje, Rudy Giuliani is, aki a terrortámadások idején volt a nagyváros vezetője. Kedden Cuomo kormányzó törvényt írt alá, amely kötelezővé teszi az állami oktatási intézményekben a megemlékezést a terrortámadásokról.
2001. szeptember 11-én reggel két, az al-Kaida terrorszervezet dzsihadistái által eltérített repülőgép hajtott bele a Világkereskedelmi Központ ikertornyaiba, majd nem sokkal később a Washington melletti Arlingtonban lévő Pentagon épületébe is. Egy harmadik, eltérített repülőgép Pennsylvaniában zuhant le, miután a gép utasai és személyzete megpróbált szembeszállni a terroristákkal.
A támadásoknak – amelyek az Egyesült Államok ellen a történetében elkövetett legnagyobb terrortámadás volt – csaknem háromezer halálos, és több mint hatezer sebesült áldozata volt. De New Yorkban immár több tízezerre tehető azoknak a mentésben résztvevő rendőröknek, mentősöknek, tűzoltóknak a száma is, akik a leomló ikertornyokból szivárgó mérgező anyagok miatt rákbetegséggel küszködnek.
Ha letörlik a véleményeket, végtelenül játszanak csak a hazugságaikkal, soha nem lesz igazság.
Igaz, hogyha igazságról beszélnének, nem tudnának miből élni, mert 1989 óta hosszabbítanak.
Mikor nyílnak meg az amerikai levéltárak?
„Mindössze hat óra kellett, hogy egy internetes chatszobában valaki megjegyezze: az ikertornyok összedőlése leginkább egy irányított robbantáshoz hasonlított. Az azóta eltelt évtizedben a szeptember 11-i terrortámadásoknak könyvtárnyi irodalma, sőt, saját mozgalma lett, az elméletek száma több százra tehető, és kiterjed a terroristákra, Izraelre, Szaúd-Arábiára, az Új Világrendre és még sorolhatnánk.
A konteók (az angol conspiracy theory, azaz összeesküvés elmélet rövidítésének (conteo) magyarított verziója) három fő csoportba oszthatók. Az első lényege, hogy az eseményeket hagyták megtörténni, azaz az amerikai kormány tudott az Al-Kaida tervéről, és hagyták, hogy véghezvigyék. A második konteó neve: Ők vitték véghez, vagyis a Bush-kormány akciója volt az egész. A harmadik elmélethalmaz hívői nem állítják, hogy az előző állítás valamelyike igaz lehet, csupán arra akarnak rámutatni, hogy az amerikai kormányhivatalok által hangoztatott állítások tévesek.”