… mellett, azonban
mára már a kritikusok és a közönség egyaránt a nagyok közé sorolja a hazai filmfesztivált is. A Pressburger Imre-fődíjért és a Zukor Adolf-nagydíjért Kanadától, Amerikán át egészen Indiáig húzódó széles skáláról versenyeznek a filmek.
A nemzetközi és hazai filmes megmérettetés színes kavalkádja kulturális és gasztro programok egész sorával is kiegészül, a részletes programot a fesztivál honlapján lehet megtalálni.
Itt Miskolcon nem csak nagyjátékfilmmel lehet érvényesülni. A Cinefest szervezői ugyanis minden évben kiemelt figyelmet szentelnek a feltörekvő generációknak is, a CineNewWawe nevű program biztosít számukra bemutatkozási lehetőséget. Ráadásul a legtehetségesebb 30 év alatti alkotók a Dargay Attila-díjért is versenybe szállhatnak.
Idén először vettem részt ezen a nagyszerű fesztiválon, ahol egy rendkívül igényes, nagyon kedves és barátságos környezetben találkozhat a magyar filmszakma apraja-nagyja. Profi kritikusok és laikus érdeklődők sora várja, hogy kiszakadva a mainstream hollywoodi tömeggyártott, klisés filmek popcorn-szagú világából, kicsit merítsen a régimódi, klasszikus filmművészet szépségeiből.
Ugyanis két jumpscare-parádé és/vagy szuperhősös-akciómozi között jó néha olyan alkotásokkal is találkozni, amelyek elgondolkodtató tartalommal és érték hozzáadásával bírnak.
Egy délután, három premier.
Szeptember 14-én, szombaton három filmet sikerült megtekintenem. Kora délután a Paul Harrill rendezte Fényből a fénybe című film egy alig másfél órás, paranormális találkozást feldolgozó, lassú lefolyású mozi volt. Kezdetnek nem rossz, de nem is igazán meggyőző, nagyjátékfilmnek kissé gyenge alkotásról beszélhetünk. (2/8)
Majd két és fél órás városfelfedezés, ebédszünet és barangolás után egy újabb produkciót sikerült megnézni. A szuvenír című romantikus dráma már jóval meggyőzőbb volt elődjénél. Az ismert színésznő, Tilda Swinton lánya, Honor Swinton Byrne főszereplésével készült kétórás nagyjátékfilm egy mérgező szerelmi kapcsolatot mutat be, a művészfilmekre jellemző színekkel, vágóképekkel, monológokkal tálalva. A szuvenír a maga monotonitásával és sokszor csak a távolba tekintő merengéseivel elgondolkoztat és kétségbe ejt, hogy milyen rémes dolgokra is képes a rózsaszín ködös szerelem. (5/8)
A szombat esti főszenzáció azonban egyértelműen a Willem Dafoe és Robert Pattinson párosé volt. A Robert Eggers rendezte A világítótorony úgy ahogy van, teljes egészében egy zseniális, lenyűgöző és egyben hátborzongató pszichothriller. Még most sem tudom pontosan mit is néztem a szélesvásznon, de azt határozottan kijelenthetem, hogy az évtized egyik legjobb filmjéről beszélünk, ami megérdemel egy hosszabb írást. https://888.hu/szabad-vasarnap/miskolci-cinefest-kiszakadva-hollywoodi-tomegfilmek-popcorn-szagu-vilagabol-vissza-a-klasszikus-filmmuveszetbe-4202673