Miskolcon is nagyon
sokan szavaznak a Fideszre és én természetesen nekik is polgármesterük kívánok lenni. Sajnos azt tapasztaltuk, hogy akik most hatalmon vannak a városban, nem tekintettek partnerként azokra, akik másra szavaztak. Vállalom, hogy idealista vagyok, és hiszek benne, hogy egy városi közösségnek másra van szüksége. Én együtt akarok működni mindenkivel.
Akkor lát arra esélyt, hogy a győzelme esetén önt nem fogják gáncsolni úgy, mint mondjuk Hódmezővásárhelyen Márki-Zay Pétert?
Itt más a helyzet. Ott egy polgármester került egy kész testület elé, most a testületet velem együtt választják meg. Ha már a nulladik perctől az együttműködést képviselem, és mindenki komolyan gondolja, hogy fel kell emelni Miskolcot, de akkor felül kell emelkednie mindenkinek a hatalomvágyon.
Alapvetően milyen világnézeti háttérrel rendelkezik?
Konzervatív gyökerekkel rendelkezem, és inkább jobboldalinak vallom magam, a közegem is klasszikus értelemben vett konzervatív. Néha viccelek vele, hogy liberális konzervatív vagyok, hiszen az oktatásban felhasználok liberális elemeket is. De a tisztán liberális oktatásban sem hiszek, viszont vannak elemei, amiket be kell emelni. Nem lehet minden fehér és fekete.
Ehhez képest elég korán szembekerült a miskolci Fidesszel, illetve Kriza Ákos polgármesterrel még 2012-ben. Ez mi volt pontosan?
Miskolcon két történelmi nagy iskola volt: a Miskolci Református Gimnázium és a minorita rend gimnáziuma. Az egyik 460, a másik 290 éves, ezek egymás mellett, egészséges versengésben működtek. Az államosítást követően összevonták ezt a két iskolát Földes Ferenc Gimnázium név alatt 1953-ban. 1956-ban egy rövid időre megváltoztatták a nevet Széchenyire – de erről már én is csak itt dolgozva értesültem egy leltár során –, aztán 1957 elején megint Földes lett a neve.
1997-ben volt egy negyvenéves érettségi találkozó, ahol egy idős tanárunk felelevenítette ezt a névváltoztatást. Az akkori diákok és tanárok egy része pedig kezdeményezte a névváltoztatást. Én friss igazgatóként vállaltam, hogy az előírásoknak megfelelően kezeljük a kérelmüket. A kezdeményezést minden fórum elutasította. Személy szerint én is támogattam, hogy az 1956-os névváltoztatás emlékét egy emléktábla örökítse meg, hiszen az iskola történetének fontos eseménye. Az emléktábla koszorúzása a városi ünnepségek része lett október 23-án.
2010-ben jött az új városvezetés, és az akkori kezdeményezők úgy gondolták, a személyes kapcsolataikat is használva, ismét megpróbálják Széchenyire nevezni a Földest. Akkor leültünk Kriza Ákossal, és elmondtam neki, hogy ez nagyon nehéz történet, mert a földesista identitás nagyon erős, széchenyis identitás pedig gyakorlatilag nincs. Neki is arra tettem ígéretet, hogy ismét a jogszabályok szerint járok el. A kezdeményezés nagy hullámokat vert, az öregdiákok 40 ezer aláírást gyűjtöttek két nap alatt azért, hogy maradjon a név. A kezdeményezők, látva az ellenállást, visszaléptek.
Ami ezután jött, azt nem értettem: rajtam és az iskolán álltak bosszút, pedig csak a jogszabályoknak megfelelően képviseltem az eljárásrendet. https://azonnali.hu/cikk/20190912_-egy-varosvezetonek-tudnia-kell-egyuttmukodni-a-kormannyal-interju-veres-pallal-az-ellenzek-miskolci-jeloltjevel
Fotó: minap.hu