Hamarosan

elkezdődik a fűtési szezon, ami várhatóan a légszennyezettség drámai növekedésével jár majd bizonyos országrészekben. A mélyszegénységben élők ugyanis gyakran csak fával, lignittel, szénnel vagy rosszabb esetben hulladékkal tudnak fűteni, ami sokkal nagyobb károsanyag-kibocsátással jár, mint a gázkazánok üzemeltetése. Hideg időben a legkevésbé tehetős vidékeken ezért a jó falusi levegőt gyakran felváltja a füstszag és a szmog.

Télen gyakran hallhatunk erről a problémáról, ami kedvezőtlen földrajzi adottságok és időjárás esetén nagyon súlyossá is válhat. Például a Sajó völgye nemcsak Magyarországon, hanem az Európai Unióban is az egyik legszennyezettebb levegőjű területnek számít, mivel a szélárnyékos területen fekvő szegény települések lakói közül sokan nem engedhetik meg maguknak a gázfűtést.

 

A szmogtól sokszor hetekig fuldokló településekről szóló híradások ellenére mégsem beszélhetünk arról, hogy a magyar lakosság rendkívüli módon kitett lenne a környezetszennyezésnek. Mivel a gyerekek különösen érzékenyek az egészségtelen körülményekre, az ő érintettségüket külön meg szokták mérni, és ez alapján elmondható, hogy a magyarországi gyerekes háztartások 16 százalékát érinti valamilyen környezetszennyezéssel kapcsolatos probléma. Ez az arány európai összehasonlításban nem kifejezetten magas, de alacsonynak se mondható – az uniós rangsoron Magyarország a középmezőny szennyezettebb végén helyezkedik el.

https://g7.hu/adat/20190927/a-szegeny-magyar-gyerekek-szennyezettebb-a-romanok-es-osztrakok-tisztabb-kornyezetben-elnek-az-atlaghoz-kepest/