Az énekesnek az elmúlt
években rendszeresen problémái voltak az egészségével. Szeptemberben közösségi oldalán közölte, hogy másfél éve mielodiszplasztikus szindrómát (MDS) diagnosztizáltak nála, amely a többféle kezelése ellenére az elmúlt hónapokban akut leukémiává fejlődött.
Korábban, 2015-ben nyirokcsomórákot állapítottak meg nála, amiből ugyan kigyógyult, de meggyengült az immunrendszere. Júliusban akut tüdőgyulladása miatt kénytelen volt lemondani a nyolcvanadik születésnapja alkalmából tartandó, utolsónak tervezett koncertjét. Az énekest már 2018-ban is tüdőgyulladással kezelték kórházban, utána ugyancsak lemondta koncertjeit.
Gott a második világháború kitörésének évében született, 1939 júliusában, a nyugat-csehországi Plzeňben (ami 2015-ben Európa kulturális fővárosa volt), majd hatéves korától Prágában élt. Saját bevallása szerint nem volt túl jó tanuló, nem hajtott a jó jegyekért, az órákon sem figyelt, így gyakran kapott intőket, és olykor a szüleit is behívatták az iskolába.
Később villanyszerelőnek tanult, de 19 éves korától már prágai kávéházakban énekelt, közben pedig opera szakot végzett. Később, 1968-ban Ausztriát képviselte az Eurovíziós Dalfesztiválon a Tausend Fenster (Ezernyi ablak) című dallal, Csehszlovákia ugyanis nem vett részt a versenyen. Akkor a tizenharmadik lett, de még ugyanebben az évben előrukkolt a Lady Carnevallal, ami egy életre megalapozta a sikerét.
A sikernek köszönhetően szinte állandóan koncertezett – 1999-ben még New Yorkban is fellépett – , filmekben szerepelt, és közben számos díjat is bezsebelt. 2013-ban például harmincnyolcadjára is első lett a Cseh Csalogány nevű országos szavazáson, amit korábban egyébként Arany Csalogánynak neveztek.
Gott egyébként nem tervezte ilyen hosszúra a zenei karrierjét, eleinte azt gondolta, legfeljebb harmincéves koráig énekelget, de aztán a zene vált élete értelmévé. Egyszer arról is beszélt, nagyon sok soult hallgat, ha szomorkásabb kedve van, inkább bluest, ha vidám, akkor reggae-t, vezetés közben pedig főleg klasszikus zenét. Gott ugyanis imádta az autókat, legtöbbször Mercedest vezetett, de volt például Saabja, Opelje, Alfa Romeója, Hondája, Audija, BMW-je, Porschéje és Toyotája is.
Az énekes szabadidejében szívesen festett, képei iránt pedig nagy a kereslet, 1999-ben például egy prágai árverésen 1,4 millió koronát adtak egy munkájáért. Gott egyébként viszonylag ritkán adta el a festményeit, többnyire inkább a barátainak és ismerőseinek ajándékozta azokat.
2006-ban, Prágától nem messze – Gottland néven – múzeumot rendeztek be tiszteletére egy emeletes villában, amelyben maga Gott lakott a hetvenes és nyolcvanas években. Itt az énekes személyes holmijai, gramofonjai, rádiói, ruhái és festményei vannak kiállítva. Két évvel később, Las Vegasban elvette a nála közel negyven évvel fiatalabb barátnőjét, Ivana Macháčkovát, akitől két kislánya született – a fiatalabbik, Nelly Sofie 2008-ban. A kelet Sinatrájának további két, mára felnőttkorú lánya is van, akik mindketten két különböző kapcsolatából születtek.
Gott többször járt Magyarországon is: 2003-ban például a Hiltonban énekelt, 2005-ben pedig Demszky Gábor kért tőle autogramot. Nekünk, magyaroknak azért is kedves, mert sokakhoz hasonlóan ő is feldolgozta a világot meghódító öngyilkoshimnuszt, a Szomorú vasárnapot. Gott természetesen sok fricska tárgya is lett, például a magyar Skanzelizé is írt róla dalt.
Karel Gott, már öreg vagy,
a Kordánál is nyálasabb,
nem tudom, hogy mit akarsz még (…)
Ocsmány ezüst ékszerek,
gyűrű, nyaklánc, karperec,
ez az, ami kell neked
– énekelte a zenekar, de az Irigy Hónaljmirigy paródiáját talán többen ismerik.