Ezt a vizet a bányászok
fedezték fel, nekik tűnt fel, hogy ha egy duhajkodás után ittak belőle, akkor megnyugtatta a gyomrukat, segítette az emésztésüket. Amikor a kilencvenes években beszüntették itt a bányászati tevékenységet, akkor csak lezárták az aknákat, járatokat, vágatokat. Ez a rendszer feltöltődött talajvízzel, az ásványvizet adó homokréteg pedig nekifut ennek a talajvizet adó rétegnek. A talajvíz van elszennyezve, amely most elérte az ásványvizet és így szennyezte el azt. Ezzel ez a gyógyhatású ásványvíz gyakorlatilag elhunyt, vége. Még ha ki is lehetne tisztítani, az emberi hatással érintettség miatt már nem lehetne ásványvízként palackozni, de egy ilyen tisztítás akkora költséggel járna, ami szinte elképzelhetetlen – tette hozzá Németh Csaba.
A BRAND Hungary Ásványvíz Forgalmazó Kft. a szakértői vizsgálat után felvette a kapcsolatot a BorsodChemmel, és többször asztalhoz is ültek egyeztetni, de egy idő után állításuk szerint „meghűltek” az egyeztetések, és a vegyi cég tagadja az esetleges felelősségét, illetve elzárkózott a kártalanítástól vagy egyéb együttműködés lehetőségétől. A Borsodi Víz palackozásánál hat-hét ember dolgozott korábban, jelenleg egy alkalmazott tartja karban az üzemet csupán, illetve két női alkalmazottjuk térne vissza gyermekvállalás után, de nincs hová.
Kártérítést akarnak
– Amire a cég épült, annak most vége szakadt, és úgy néz ki, nem ideiglenesen, hanem örökre. Hiába van gépsorunk, üzemünk és kutunk, mert nem tudjuk használni. Ebben a csődközeli állapotban már csak az a megoldás nekünk, ha kártérítést kapunk, és ki tudjuk fizetni a hiteleinket, a szállítókat, az alkalmazottakat. A beruházási hitelt tulajdonosi, tagi kölcsönökből eddig tudtuk fizetni, de nincs tovább – magyarázza lehangoltan az üresen kongó csarnok közepén Kristek Krisztián.
https://boon.hu/kozelet/helyi-kozelet/amire-a-ceg-epult-annak-most-vege-szakad-3862890/