Megtalálták
a lövésnyomot.
A tizennyolcadik században határozták el, hogy a megyegyűlés részére székhelyet kell építeni. Ezt követően épült meg a mostani helyén az első miskolci megyeháza. Aztán az ezernyolcszázas években elején megépült a mostani megyeháza. Az épülethez készített kapu azóta szolgál, a mostani restaurálás az első, hogy eltávolították a tartóiról.
A kapu őrizte titkát
Szunyogh László megyei főépítésztől a boon.hu-nak elmondta, hogy a mostani felújítás alkalmával leszedték a kapu felületéről azt a több festékréteget, amelyet az elmúlt évszázadokban kentek fel rá. A rétegek alól több érdekesség is előkerült. Az egyik érdekesség, hogy egy téglalap alakú pótólás van az egyik kapuszárnyon (lásd a képen). A pótlás másfajta fából készült, mint maga a kapu. „A kapuszárny egyébkén két rétegű, az utcafornt felől láthatók a vastag gerendák között betétek, de van mögötte egy ugyanolyan vastag függőleges deszkázat, amely a hatalmas és nehéz kaputest merevítését szolgálja” – mondta.
„Az a bizonyos bejavítás mindkét rétegben látható. Tehát az a – jogos feltételezéseink szerint – lövedék olyan erővel érkezett, hogy mindkét vastag réteget átütötte. Mivel kijavították a hibát, azt már nem lehet megállapítani pontosan, hogy milyen golyóról van szó. A festékrétegekből azonban minden kétséget kizáróan megállapítható, hogy a huszadik században dördült el a lövés.”
boon.hu