Beszéljünk a szakképzésről!

A tartalmi követelmények:
Kitűnően és hangzatosan le van írva a NIVE honlapján nyilvánosan elérhetően a szakmák tartalmi követelményeinek felsorolása. Több szakmánál van olyan érzése a területen jártas gyakorló mesternek, hogy valójában az került megfogalmazásra, amit az aktuális szakterület „főnöke” szeretne elérni egy dolgozótól, de Ő maga erre korlátozottan képes! Azokon a szakterületeken ahol az utóbbi két évtized számítástechnikával támogatott fejlődése jelentős, olyan mértékű a fejlődés, hogy a képzés valójában „gyalog kullog egy gyorsvonat után”. Véleményem szerint az egyik ok az előző írásban említett oktatásban szereplők kiválasztására és szakmai kontrolljára vezethető vissza. Van ugyan „minősítő rendszer” azonban a napra kész ismeretek nagy része követelmény szinten megfogalmazva sincs.
Szívesen látna (véleményem szerint) a közvélemény egy szúró próbaszerű megmérést! Ha már valós szakmai kontrol valójában jellemzően nem kellően pontos és nem pártatlan az intézményekben. Érdekes lenne bizonyos területeken, ha mondjuk a mai komplex szakmai tételsort a gyakorlati oktató pozícióban tündöklő urak közül néhánynak meg kellene válaszolni, természetesen „séróból”.
A szakmai tartalom meghatározása nagyon nehéz feladat, de sajnos tudomásul kell venni, hogy az évek haladtával, ki is kellene venni a követelményekből, az elavult részeket nem csak hozzátenni a viszonylag újat! Egyes szakmákban, ha meg tudná egy varázsló oldani, hogy egy ampullába dúsítsa a tartalmat, bár kinek adná be az elpusztulna túladagolásban!
Az oktatás rendje több mint száz éve került törvényben meghatározásra, de a figyelem fenntartása már a 17. században is feladat volt a tanárok számára. Már ll. Rákóczi Ferenc oktatói is küzdöttek a nagyságos fejedelem figyelmének elméleti anyagokkal való lekötésével.
Létezik ma egy olyan fogalom az oktatásban, hogy elmélet igényes gyakorlat.
Az a véleményem, hogy sokat segítene a gyakorlat igényes elmélet „feltalálása”, hiszen a tevékeny együttműködéssel jelenlevő tanuló érdeklődése, figyelme ilyen módon leköthetőbb. Ez a megoldás persze viszonylag kis csoportos órákat feltételez, valamint hely és eszköz igénye is jelentős. Itt visszakanyarodunk a felelősséggel és pártatlanul kiválasztott oktató személyére és a tudáshoz illő megbecsülésre is!
Lehetőségek az iskolai keretben:
Kevés dolog van, ami az elmúlt kb. 60 évből vissza kívánható, de vannak ilyenek is, különösen az oktatás területén. A szakmai táborok és a szakkörök ide tartoznak, meglátásom szerint.
Tudom, hogy könnyű kimondani és megvalósítani sokkal nehezebb ezeket a programokat.
Ha kellő tudással rálátással és tehetséggel rendelkező vezetők kezében van a döntés, akkor ez a megoldás megvalósítható. Ha a megvalósításban is a magasan képzett és tapasztalattal, rálátással rendelkező emberek vesznek részt akkor haladhat a szakmai oktatás eredményes úton de ha más tényezők erősebbel annak bizony nagyon súlyos következményei vannak és lesznek is.