Végre megjelent

az a kormányrendelet, ami meghatározza, hogyan lehet felmentést kérni a hatéves kortól kötelező iskoláztatás alól. Ebben a bejegyzésben értelmezzük a rendeletet és praktikus tanácsokat is adunk, hogy mit érdemes tennie annak, aki szeretné még egy évig óvodában tartani a gyerekét.

Már a nyáron elfogadták a törvénymódosítást, ami jövő szeptembertől hatéves korban kötelezővé teszi az iskolakezdést, de mostanáig nem alkották meg azt a rendeletet, amiből a részletszabályok kiderülhettek volna. Most végre megjelent a jogszabály, ami több rendeletet is módosít.

 

Az Oktatási  Hivatal fog eljárni

Eddig azt sem lehetett tudni, hogy egyáltalán melyik szervhez kell majd fordulni a kérelemmel. A rendeletből kiderül: ez az Oktatási Hivatal lesz.

Mindenképpen kirendelik a szakértőt

A kiszivárgott hírekből már lehetett sejteni, hogy ebben az eljárásban kötelezően elő fogják írni a szakértői vizsgálatot. Azért nem volt egyértelmű, hogy ez így lesz, mert maga a törvény ezt nem írja elő, és például a magántanulóság helyébe lépő egyéni munkarend kérésekor csak kivételes esetben fog szakértő eljárni. Ezzel elég furcsa helyzet áll elő: az egyik szakmai kérdésben (az egyéni munkarend esetében) a hatóság ugyanis alapvetően szakértő nélkül hozza meg a döntését – a másikban viszont (az iskolaérettség esetében) mindenképpen kirendelik a szakértőt, még akkor is, ha az ügy teljesen egyértelmű.

Mikor lesz a vizsgálat?

Ha benyújtjuk a kérelmet, akkor tehát mindenképpen szakértőt fognak kirendelni. A szakértői vizsgálat időpontjáról a kérelem megérkezése utáni öt napon belül értesítést küldenek. A vizsgálatot a kérelem beérkezésétől számított 15 napon belülre fogják kitűzni.

Melyik szakértő fog eljárni?

A járási hivatal fogja kijelölni az eljáró szakértői bizottságot. Ez alapvetően az lesz, amelyiknek a működési területén a gyermek lakóhelye (vagy tartózkodási helye) van. Előfordulhat az is, hogy azt a szakértői bizottságot rendelik ki, aminek a területén a gyermek óvodája található.

Mi történik a vizsgálat után?

A szakértői bizottság elkészíti a szakvéleményét, amit az eljárás megindításától számított 30 napon belül megküld a járási hivatalnak. Ezután a hivatal döntést hoz. Az egész eljárásnak maximum hatvan nap alatt be kell fejeződnie.

Mi van, akkor, ha nem tudok elmenni a vizsgálatra?

A rendelet különbséget tesz aközött, hogy önhibából, vagy önhibán kívül mulasztottuk el az időpontot.

  • Ha önhibából nem jelenünk meg, vagyis nincs olyan mentő körülmény, ami miatt nem tudtunk megjelenni a vizsgálaton, akkor már nem kaphatunk újabb időpontot! Az eljárás ekkor is végig fog menni és a hivatal döntést hoz, de csak a meglévő iratokra tudnak majd támaszkodni, a szakértői vélemény hiányozni fog. Nem lenne nagy meglepetés, ha ezt jó indoknak tartanák a kérelem elutasítására.
  • Ha önhibán kívül nem jelentünk meg, akkor egy alkalommal kaphatunk pótidőpontot. Ezt az elmulasztott vizsgálati időpontot követő naptól számított öt napon belülre fogják kitűzni.

Mi a helyzet akkor, ha korábban már SNI-t állapítottak meg?

Ha már korábban megállapították, hogy a gyermek sajátos nevelési igényű (SNI-s), akkor is be kell adni a kérelmet, ha nem szeretnénk, hogy hatéves korában iskolába kelljen mennie. Ebben az esetben viszont a megyei szakértői bizottság fog eljárni – mégpedig az, aminek a működési területén a gyermek lakóhelye (tartózkodási helye) található, vagy aminek a területén a gyermek intézményes ellátásban részesül (óvodába jár).

Ha mozgásszervi, érzékszervi (látási, hallási), illetve beszédfogyatékosság megállapítására jogosult szakértői bizottságra van szükség, akkor azt fogják kirendelni, amelyik a sajátos nevelési igény tényét korábban, a kérelem benyújtását megelőzően megállapította.

Meddig kell benyújtani a kérelmet?

A kérelmet január 15-éig lehet benyújtani. A szabály azonban idén trükkös: csak január 1-jétől lép hatályba az új szabályozás, tehát idén még nincs lehetőség a kérelem benyújtására! Tehát kizárólag január 1. és 15. között lehet benyújtani a kérelmet!

Lesz lehetőség jogorvoslatra?

Igen, az Oktatási Hivatal elutasító döntésével szemben – a döntés közlésétől számított tizenöt napon belül – bírósághoz lehet fordulni. 

Mit kell tennem, ha a szakértő már korábban megállapította, hogy a gyerekem nem iskolaérett?

Ilyenkor nem kell benyújtani a kérelmet, mert automatikusan jár az extra év az óvodában! A törvény szerint akkor, ha a szakértői bizottság január 15-e előtt a gyermek óvodai nevelésben történő részvételét további egy nevelési évig javasolja, a szülői kérelem benyújtására nincs szükség.

Mit tegyek most?

Az új szabályok ismeretében is változatlanul azt javasoljuk, hogy aki szeretné, hogy még egy évig óvodában maradjon a gyereke, most igyekezzen elérni, hogy a szakértői bizottság megvizsgálja! Erről itt írtunk részletesen. Annak ellenére, hogy ez módszertanilag eléggé vitatott, mind több szakértői bizottság végzi el a vizsgálatokat. Zárásént érdemes elolvasni erről egy szakértői bizottsági gyógypedagógus szívszorító élményeit.