NAPIRENDI PONTOK
1. Javaslat az Önkormányzat 2019. évi költségvetésének megállapításáról szóló 1/2019. (II.26.) önkormányzati rendelet módosítására és kapcsolódó döntés meghozatalára (III. negyedéves korrekció)
Az első napirendi pont keretében a költségvetés módosítását javasolják, miután a város többlet bevételekhez jutott, és új igények is keletkeztek. Az előterjesztést valamennyi bizottság támogatta.
Badány Lajos (Velünk a Város): Az év első felében az előző városvezetés korrekciót nem terjesztett be, ezt a kérdést lazán kezelték. Több projekt is szünetelt döntések hiányában, közben pedig a költségek emelkedtek. Ezeket a hiányosságokat pótolni kell. Aggasztó a város lakosságának csökkenése, illetve a Miskolc Holding adósságállomány nagysága.
Kiss János (Fidesz): A törvény szabályozza, hogy egy évben hányszor lehet korrekciót beterjeszteni. Az adóbevételek tekintetében az előző városvezetés sokat lépett előre, ezen a téren nincs miért szégyenkezni. A Miskolc Holding adósságállomány az MVK Zrt. új buszainak lízingjéből adódott. A költségvetés főösszegének 0,5 százalékos korrekciója nem jelentős tétel.
Mokrai Mihály (Velünk a Város): A valóságban sokkal rosszabb a helyzet, mint azt Kiss János elmondta. Korábban negyedévente nyújtottak be költségvetési korrekciót, de a választások előtt ezt nem akarták megtenni. Olyan hiány van, amely szinte megbénítja a jelenlegi városvezetést. Az nem tisztességes, ha a város megrendel egy szolgáltatást, de azt nem fizeti ki. Ha túlzottan emelik az iparűzési adót, akkor egy bizonyos szint felett a kormányzat annak egy részét elvonja. A költségvetésben rendet kell vágni, amelyben valós számokat kell szerepeltetni.
Kiss János viszontválasza: Valóban, ha egy város elér egy adóerősséget, akkor belép egy szolidaritási adó, de ennek a mértéke nem nagy. A városnak saját erőre kell támaszkodnia, és versenyképességnek kell lennie, hogy minél több befektetőt legyen képes bevonzani. A jelenlegi városvezetés felelőssége lesz, hogy az elkövetkező öt évben a befektetők szeressék ezt a várost.
2. Javaslat a 2020. évi átmeneti gazdálkodásról szóló önkormányzati rendelet megalkotásáraA rendeletalkotásra azért van szükség, mert a 2020-as költségvetés várhatóan februárban kerül elfogadásra, eddig az időpontig is működnie kell a városnak, biztosítva ezzel az intézményhálózat működését. Ez megadja a szükséges felhatalmazásokat, és egy 500 millió forintos keresztösszeg létrehozására is lehetőséget nyújt, amely projektdöntésekhez nyújthat segítséget mindaddig, amíg a jövő évi költségvetést el nem fogadja a közgyűlés.
3. Javaslat az Önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodásáról szóló 40/2012. (XII.15.) önkormányzati rendelet módosítására törzsvagyonból kivonás tárgyábanMagánszemélyek kérelmére indult az eljárás, hogy törzsvagyonból kivonják és azokat üzleti vagyonná minősítsék. Lillafüreden egy 36 négyzetméteres területről van szó, az Avas városrészben egy telekcseréről Lyukóbánya városrészben egy forgalomtól elzárt magánútról, Hejőcsabán pedig egy 220 négyzetméteres területetről.
4.Javaslat a települési támogatás és az önkormányzat által nyújtott egyéb szociális ellátások helyi szabályairól szóló 2/2015. (II.10.) önkormányzati rendelet módosításáraA temetési segély összege jelenleg 10 000 forint, ami az igen magas temetési költségekre tekintettel harmincezer forintra nő. Azért, hogy rászorulók hatékonyabban kapjanak segítséget, lehetőség lesz arra, hogy rendkívüli települési támogatást nem csak pénzben, hanem természetben is megkaphatják majd.
Születési támogatás: a születés után 120 nappal a szülő kérheti akkor, ha legalább egy éve már miskolci lakóhellyel rendelkezik. A születési támogatás egy alkalommal adható, gyermekenként 20 000 forint és 2020. január elsejétől lépne hatályba.
Ignácz Dávid jegyző a módosító indítványok kapcsán észrevételeket tett. Pakusza Zoltántól és Alakszai Zoltántól érkezett rendeletmódosítási kérelem. Több törvényességi aggályt is említett ennek kapcsán. Nincs jogszabályi feltétel Pakusza Zoltán képviselő javaslatára, hogy a támogatottak szociális helyzetétől függetlenül külön állapítsák meg jogosultsági kritériumokat. Alakszai Zoltán indítványa kapcsán az alaptörvény lehetőséget ad arra, hogy szociális intézkedések jellegét és mértékét a közösség számára hasznossághoz igazítsa, de ebben az esetben az önkormányzatnak ilyen lehetősége nincs.
Fodor Zoltán szerint Miskolc mindig híres volt arról, hogy szociálisan érzékenyek a mindenkori önkormányzatok. Szólt a meglévő Salkaházi programról, amelyben megemelte az új városvezetés az adható összeget, illetve arról is beszélt, hogy ez a fajta szociális érzékenység, ami most is megjelenik, továbbra is jellemezni fogja szerinte a városvezetést.
Pakusza Zoltán (Mi Hazánk) szerint fontos, hogy a felelős gyermekvállalást támogassák, ezért nyújtotta be módosító indítványát. Például hogy a szülők töltsék be a huszadik életévüket. 13-15 éves korban már gyermekek vállalnak gyermekek, ez szerinte nem a felelős gyermekvállalás. Többek között munkához kötné a kifizetést.
Alakszai Zoltán (Fidesz) arról beszélt, hogy ha a várost irányító frakció nem fogja elfogadni a módosító indítványokat, frakciója akkor is támogatja az indítványt, mert Miskolc érdekeit szolgálja. Arról is beszélt, hogy a Fidesz-KDNP alapvetően a munkalapú társadalomban és annak megteremtésében hisz, a segélyalapú társadalom helyett.
Badány Lajos (Velünk a Város) önkormányzati képviselő, frakcióvezető-helyettes elmondta, hogy ő is tervezett benyújtani módosító indítványt, de az előzetes egyeztetés során kiderült, hogy nem lehet az önkormányzat szociális juttatásait ilyen feltételekhez kötni. Elmondta, hogy „mi is a munkaalapú társadalomban gondolkodunk, és nem az átgondolatlan segélyezés az elsődleges cél”.
Kovács László (KDNP) önkormányzati képviselő támogatni fogja az előterjesztést, szerinte olyan dologról van szó, ami a városlakók érdekében együttműködést kíván.
Varga Andrea alpolgármester szerint is fontos téma ez, nem lehet figyelmen kívül hagyni a különböző véleményeket. Ha a szociális ellátásról beszélünk, akkor ez az úgynevezett prevenció kérdését veti föl. Arra kérte Pakusza Zoltán képviselőt és az ellenzéki frakciók képviselőit is, hogy a januárban kezdődő szociális szempontú beszélgetéseken vegyenek részt és együtt, közösen beszélgessenek és gondolkodjanak erről a témáról. .
Mokrai Mihály (Velünk a Város) önkormányzati képviselő szerint egy felelős kereszténydemokrata nem beszélhet így – reagált korábbi hozzászólásokra. Szerinte a szolidaritás nemes érték, a kereszténydemokrácia abban áll legközelebb a szocialista gondolkodáshoz, hogy szolidaritást vállal.
Pakusza Zoltán (Mi Hazánk) önkormányzati képviselő megköszönte az alpolgármester meghívását, és mint mondta, élni fog az egyeztetés lehetőségével. Ennek ellenére fenntartja, hogy ezek a módosítók szükségesek ahhoz hogy előre tudjanak lépni.
Kovács László (KDNP) szerint aránylag kevés a kereszténydemokrácia és a baloldal közötti összefüggés vagy hasonlóság. Varga Andrea alpolgármester hozzászólására is reagált. – Azoknak, akik nem tudnak dolgozni, segíteni kell, akik nem akarnak, azokkal úgy kell foglalkozni hogy ők is akarjanak és segíteni kell őket. Ebben teljesen egyetértünk – fogalmazott. Kiss Jánosnak felvetette, hogy valóban szociális rendelet keretében kell-e elhelyezni, vagy legyen normatív típusú ajánlat a miskolciak számára. Ez egyszerűsíthetné a mozgásterét az önkormányzatnak.Veres Pál polgármester szerint fontos, hogy próbáljuk meg a születésszámot ilyen módon, legalább ezzel a gesztussal segíteni, hogy próbáljuk támogatni azokat a fiatalokat, akik gyermeket vállalnak. Egyrészt kell foglalkozni a szociális ügyekkel, alapvető cél, hogy ezekben az ügyekben előrelépjünk. A munkaerőpiacra mindenkit igyekezzünk bevinni, hogy megfelelő életkörülményeket tudjanak maguk számára biztosítani. Szertenénk azokat a családok segíteni, akiknél ez nagy nehézségbe ütközik. De természetesen ezt úgy kívánjuk elérni, hogy megfelelő tevékenységhez kössük. Nagyon komoly feladat lesz, nem véletlenül hívtuk az alpolgármester asszonnyal konzultációra önöket – mondta.
5. Javaslat az egyes anyakönyvi események engedélyezésének szabályairól és a többletszolgáltatásért fizetendő díj mértékéről szóló önkormányzati rendelet megalkotásáraAz előterjesztés a hivatali épületen és hivatali időn kívüli anyakönyvi események díjtételek felülvizsgálatáról szól. A díjak változatlanok, a miskolci lakhellyel rendelkező lakosok pedig 50 százalék kedvezményt kaphatnak. Az előterjesztést valamennyi bizottság támogatta.
Hegedűs Andrea (Velünk a Város): A házasság fontos alappillére a családalapításnak. A jelenlegi városvezetés jó irányban halad, ez az előterjesztés is támogatja, hogy az igazolt miskolci lakosoknak csak a meghatározott díjak felét kell fizetniük, ezzel is segítve közös életük elindítását.
6. Javaslat az „Okos Város – Okos Miskolc” című projekt keretében beszerzett eszközökhöz kapcsolódó döntések meghozataláraAz előterjesztés arról szól, hogy az „Okos Város – Okos Miskolc” című projekt keretében beszerzett eszközöket az azokat használó cégek használatába adják. Az előterjesztést valamennyi bizottság támogatta.
Szopkó Tibor (Velünk a Város): A város vezetésének komoly tervei vannak az Okos Város – Okos Miskolc programmal, amelyet további tartalommal szeretnének megtölteni, annak érdekében, hogy a városban élőknek még magasabb szintű szolgáltatásokat nyújthassanak.
Nagy Ákos (Fidesz): A legtöbb probléma a városban a hóhelyzettel, a járdákkal és a köztisztasággal van. Ezek az eszközök ezeken a gondokon segíthetnek, ám mivel ezek személyes adatokat is tárolnak, ezért kérte, hogy azokat megfelelően kezeljék.
Veres Pál polgármester erre ígéretet tett.
7. Javaslat civil- és egyéb szervezetekkel kapcsolatos döntések meghozatalára
8. Javaslat a hulladékgazdálkodással kapcsolatos döntések meghozatalára
9. Javaslat az Állami Számvevőszék ellenőrzési jelentései alapján készített intézkedési tervek elfogadására és a kapcsolódó egyéb döntés meghozataláraAz Állami Számvevőszék 2019-ben a Csodamalom Bábszínház Nonprofit Kft.-nél és a Miskolci Nmezeti Színház Nonprofit Kft.-nél tárt fel kisebb hiányosságokat, amelyeket pótolni kell. Az Állami Számvevőszék jelentését követően 30 napon belül intézkedési tervet kell elfogadni. Pótolni kell a javadalmazási szabályzatot, valamint a felügyelőbizottság ügyrendjére vonatkozó dokumentumot.
10. Javaslat közterületek elnevezésére
11. Javaslat a Tour de Hongrie Kerékpáros Körverseny miskolci versenyszakaszának megtartására vonatkozó pályázat benyújtásáraAz előterjesztés arról szól, hogy Miskolc pályázik a 2020-as Tour de Hongrie Kerékpáros Körverseny indulóvárosi helyére. Az előterjesztést valamennyi bizottság támogatta.
Bartha György (Velünk a Város): A Tour de Hongrie Kerékpáros Körversenynek kiváló reklámhatása van. Nem szabad elhallgatni, hogy az idei verseny fennakadást okozott a városban. Sikeres pályázat esetén alaposan át kell gondolni a rajt helyszínét, hogy hasonló probléma ne adódjon.
Veres Pál polgármester ehhez hozzáfűzte: a szervezők már jelezték, hogy az idei tapasztalatok alapján el akarják kerülni a hasonló helyzeteket.
Deák-Bárdos Mihály (Fidesz): Miskolc igazi sportváros, a város közkedvelt kerékpáros célpont. A reklámhatásokon túl érdemes megemlíteni a kedvező sportszakmai eredményeket is. A rendezvény jól szolgálja Miskolc hírnevének nemzetközi terjesztését.
12. Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata 2020. évi belső ellenőrzési tervének megállapítására
Az előterjesztést valamennyi bizottság támogatta. Az előterjesztéshez nem volt hozzászólás.
13. Javaslat a Közgyűlés 2020. I. félévi munkatervének megállapítására
Az előterjesztést valamennyi bizottság támogatta.
Kovács László (KDNP): Korábban a bizottsági hét megelőzte a közgyűlés hetét, most ezek az időpontok közelebb kerültek egymáshoz. A februári és márciusi tervekben több előterjesztésben is áremelések szerepelnek, és ezek hátteréről érdeklődött.
Ignácz Dávid jegyző válasza: a bizottsági üléseket a bizottsági elnökök hívják össze, ők felelnek az időpontokért.
14. Javaslat a Közgyűlés utólagos tájékoztatására a halaszthatatlan önkormányzati ügyekben meghozott polgármesteri döntésekről
ZÁRTÜLÉS
15. Javaslat fellebbezések elbírálására egyedi szociális hatósági ügyekben
16. Javaslat a Miskolc Holding Zrt. Igazgatóságának, Felügyelőbizottságának megválasztásához kapcsolódó döntések meghozatalára – Sürgősségi indítvány
17. Javaslat a Miskolci Operafesztivál Nonprofit Kft.-t érintő döntések meghozatalára – sürfősségi indítvány
18. Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzatának kizárólagos tulajdonában álló gazdasági társaságok felügyelőbizottsági tagjaival kapcsolatos döntések meghozatalára – sürgősségi indítvány
KÉPVISELŐI INDÍTVÁNY
19. Javaslat állásfoglalás kiadására a Semmelweis Kórház Szülészeti-Nőgyógyászati Osztályának tervezett bezárásával kapcsolatban
NAPIRENDI PONTOK – SÜRGŐSSÉGIK
20. Javaslat a Miskolc Holding Zrt. és tagvállalatai Forint folyószámla szerződés és cash pool megállapodásának, valamint Folyószámlahitel szerződéséhez szükséges feltételes döntések meghozatalára
21. Javaslat az MVK Zrt.vel fennálló Közszolgáltatási Szerződésben foglalt Közszolgáltaási Követelmény és Közszolgáltatási Ellentételezés 2020. évi tervezett mértékének elfogadására
22. Javaslat a köztisztviselői illetményalap megállapításáról szóló önkormányzati rendelet megalkotására
23. Javaslat jelzálogfedezet biztosítására a Miskolc, Szentpéteri kapu 70. szám alatti ingatlan apartmanszállásként történő kialakításához
24. Javaslat a Miskolci Atlétikai Centrum, valamint a Miskolc-tapolcai Strandfürdő üzemeltetési feladatainak ellátásával kapcsolatos döntés meghozatalára
25. Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala Szervezeti és Működési Szabályzatának elfogadására, valamint a Polgármesteri Hivatal Alapító Okiratának módosítására
26. Javaslat a 2020.évben adományozandó önkormányzati címek és díjak előzetes elbírálását végző Kuratórium állandó tagjai melletti további három tagjának megválasztására