Miskolc. „Idegen” tervezőkkel készíttetett el terveket, melyek mind a mai napig csak a roskadozó főépületre kihelyezett tablón és interneten láthatóak

Tisztelt Szerkesztő Úr !Szomorúan olvastam lapjában a Bükki Nemzeti Parkról szóló legújabb híradását.

Remélem, hogy gyorsan tisztázódnak a cikkben megjelent és laikusok számára súlyosnak tűnő megállapítások. Hamarosan megnyugodhatunk , hogy csak az ellenőrzés volt túl szakszerű és a hibák gyorsan javíthatóak , a hiányosságok könnyen orvosolhatóak lesznek.
Az eset apropójából ma – első újévi kirándulásunk kezdetén- rápillantottam a BNP legújabb miskolci projektjének (Herman Ottó Emlékliget, Ökoturisztikai élménypark) helyszínére. A régi főbejárati épület oldalán a mellékelt tábla tájékoztatja az érdeklődőt a beruházásról. Megtudhatjuk, hogy 2017-ben kezdődött a folyamat és idén, 2020-ban lesz az átadás. Valamint azt is olvashatjuk, hogy a park és létesítményeinek felújításáról szól ez a feladat.
Azt nem kell taglalnom, hogy a 2020-as átadás mennyire irreális, ha még egy kapavágás sem történt a területen.
Az viszont szíven ütött(mint az eredeti terveket készítő építészt), hogy FELÚJÍTÁSKÉNT aposztrofálják a jelenlegi létesítmények LEBONTÁSÁT és egy TELJESEN ÚJ , a mostani létesítmény építészeti karakterével semmilyen rokonságban nem álló, kozmopolita felfogású, tájidegen épületet kívánnak megvalósítani.
A Park előéletéről azért annyit szeretnék elmondani, hogy az 1980-as évek elején társadalmi összefogással, jelentős mennyiségű társadalmi munkával épült. Ilyen-olyan mértékben, de százak munkájának eredménye,sikere és öröme volt akkor . Átadásának idején a legkorszerűbb infotechnikai eszközökkel felszerelt ismeretterjesztő előadóteremmel, a torony épület emeleti részében a Bükk élővilágát bemutató látványos kamara kiállítással, irodákkal, ajándékbolttal és vendégszobákkal, meg a jól ismert gombakiállítással-gombavizsgálóval rendelkezett. A kiállítási és oktatóanyagok, valamint a parki létesítmények, növénytelepítések a város és a BNP akkori legjobb szakembereinek munkáját dicsérték.
A többit ismerjük, nem kell részleteznem, hogy jutott ez a hely ebek harmincadjára, hogyan égett le a torony és azóta is minden nappal csak romlik az állapota.
Sokan nem tudják, hogy időről időre azért –legalább- a város próbált apró lépéseket tenni az áldatlan helyzet megoldására. 2009-ben készíthettem a már torzóvá vált épületek megújítására terveket, de sajnos nem került be a Lillafüred nagy projekt fejlesztési csomagjába (tervi részlet mellékelve).De aztán 2012-ben egészen nagy léptékű fejlesztéseket irányozhattunk elő újabb terveinkben, amit a Városfejlesztési Kft megbízásából készítettünk. Ekkor már nemcsak a roskadozó épületeket „állítottuk volna talpra”, hanem jelentős méretű, kétszintes és a legkorszerűbb múzeumtechnológiai rendszereket fölsorakoztató látogatóközpontot és élményparkot is terveztünk, ismét a szakma legkiválóbb , elismert tudósainak bevonásával, a BNP akkori vezetőjének (Grédics Szilárd úr) legmesszemenőbb támogatásával és egyetértésével. A projekt a nyerők listáján foglalt helyet, az elképzelések kidolgozói és a városvezetés már csak döntéshozatalt várta a megfelelő források odaítéléséről, a munka mielőbbi megkezdése érdekében.
Nemsokára váratlan fordulat következett be. A BNP élén személyi változások történtek, az új vezetés magához ragadta a kezdeményezést és immár Miskolc eddigi partneritásától is megválva, az előzményeket teljesen figyelmen kívül hagyva , „idegen” tervezőkkel készíttetett el terveket, melyek mind a mai napig csak a roskadozó főépületre kihelyezett tablón és interneten láthatóak. Ami másfél milliárdból épül, három éve- a tabló adatai szerint.
35 évvel ezelőtt (főleg) lelkesedésből és állami támogatásból Miskolcnak egy addig gazdátlan, elhanyagolt , építési törmelékkel feltöltött területéből kirándulóközpontot és oktató feladatokat is ellátó pihenőparkot varázsolt a város(7 hónap) , majd néhány évtized alatt ismét sikerült valakinek ,valakiknek a parkot gazdátlanná, elhagyatottá változtatni és épületeit műszakilag a teljes erkölcsi és műszaki avulásig zülleszteni.

Ki érti ezt ?

TABA BENŐ
építész vezető tervező
(okleveles építészmérnök)