A véres kecsketragédia folytatódott a Baráthegyen
2019. december 22-én hajnalban 2 véreb 16 kecskét pusztított el a miskolci Szimbiózis Alapítvány Baráthegyi Majorságában. Ezúton köszönjük a média közreműködését és a széles körű nyilvánosság biztosítását, melynek eredménye képen nagyságrendileg 1 millió forint körüli támogatást kaptunk eddig.
Sajnálatos módon azonban 2020. január 5-én vasárnap reggel a két véreb ismét megjelent és további 6 vemhes kecskét pusztított el, valamint további 7 anyaállatot sebzett meg. Így kecskeállományunk jelentős része elpusztult, vagy mart sebekkel lábadozik, mely nagymértékben befolyásolja majorság idei évének fenntarthatóságát.
A tragédia tovább fokozódott: tegnap este a pusztító ebek visszatértek és a magas kerítéssel körülvett alpaka istállóba a karám ajtó alatt beásva magukat szinte végzetes kárt okoztak a két terápiás állatban. Olyan harapott sebek vannak az alpakáinkon, hogy sebészeti beavatkozást igényel a kezelésük. Szerencsére a zajt hallva időben érkezett a segítség. 10 perccel később már csak két tetemet találtunk volna az istállóban.
Mind a decemberi, mind a tegnap kora reggeli és éjszakai kutyatámadás esetében is rendőri helyszínelés történt. Sajnos azt tapasztaljuk, hogy a hatósági intézkedés kevésbé hatékony.
Jóllehet a rendőrség számára is ismert az állatainkat veszélyeztető eb tartó kiléte, mégis csak a folyamatos megkeresésünknek köszönhetően küldtek ki a mai napon járőrt a kutyatartóhoz. Azt a szóbeli tájékoztatást kaptuk a diósgyőri rendőrőrsön, hogy a gazda is, valamint most már a rendőrök is tisztában vannak azzal, hogy egy veszélyes ebről van szó, „aki” még esténként a vastag láncaitól is meg tud szabadulni és rendszeresen portyázni indul.
Ma kora délután személyesen megkerestük a Megyei Kormányhivatal hatósági állatorvosait, akik arról tájékoztattak bennünket, hogy csak a médián keresztül értesültek az ügyről, és hiába telt el két hét az első kutyatámadás óta, a rendőrségtől hivatalos megkeresést, átiratot nem kaptak, így nincsen jogkörük eljárni. Azt az ígéretet kaptuk, amint megérkezik a hivatalos tájékoztatás hatóságuk felé, azonnal intézkedést foganatosítanak.
Jakubinyi László: „Tegnap délelőtt a második támadás után elérkeztem egy olyan mélypontra, hogy azt gondoltam ideje lenne befejezni a közel két évtizedes állattartásunkat. Éjszaka azonban, amikor az alpaka harapásokat ápoltuk, megerősödött bennem az a dac, hogy a nehézségek ellenére sem adom fel! Mindezt megerősítette az állatokat sirató fogyatékossággal élő fiatalok elkeseredettsége.
Egyikük kétségbeesett azt kérdezte, hogy „Ugye az alpakák meg fognak gyógyulni?”, az egyik autista lakónk ellenben már félő tekintettel kérdezte, hogy „Laci bácsi, ki fog minket megvédeni?”
Ezen előzmények után szeretnénk hatni a hatóságokra, hogy hatékony intézkedéseket foganatosítsanak, valamint rendőri védelmet szeretnénk kérni a Baráthegyi Majorságban lakó és dolgozó fogyatékossággal élő fiatalok testi épségének megvédése érdekében. Egyeztetve a diósgyőri rendőrkapitányság vezetőjével, a Szimbiózis Alapítvány fogyatékossággal élő fiataljai 2020. január 7-én 11 órakor személyesen azzal a kéréssel fogják megkeresni a Diósgyőri Rendőrőrsöt, hogy arra kérjék a rendvédelmi szervet, hogy biztosítsák az őket megillető állampolgári védelmet, valamint hogy meghívják a közeli rendőrőrs munkatársait egy bejárásra a Majorságba, hogy megismerjék az életterüket, és az értékteremtő tevékenységüket.
A hatóságokkal történt párbeszéd alapján az fogalmazódott meg bennünk, hogy nem vagyunk eléggé láthatóak a hivatalos szervek számára, ezért a várhatóan 40-50 fős fogyatékossággal élő fiatal és kísérőik a holnapi napon láthatósági mellényt öltve jelennek meg a rendőrőrs előtti Árpád úti közösségi téren. 11 órakor egy rövid sajtótájékoztatót tartunk a fogyatékossággal élő fiatalokkal együtt, majd a majorsági delegáció egy segítség kérő levelet és a meghívót átadja a Diósgyőri Rendőrőrs vezetőjének.
Természetesen nem vagyunk nyugodtak az ügy kapcsán ez idáig eredménytelen hatósági intézkedések miatt, ezért a magunk módján próbálunk intézkedni: ma éjszakától a további támadások elkerülése érdekében állatainkat bezárjuk az Interaktív Diósgyőri Játszóvárba, az alpakák számára pedig az íjász házban rendeztünk be menedéket, ahol kezelésük biztonságban megoldható. A lemenő nappal bezárkózunk a Várba, és felhúzzuk a hidat remélve, hogy a három méter magas várfal meg fog minket védeni, ha már más nem…