Az információ drága, de hülyének lenni sem olcsó… Helló bazmegye

A kormánypárt különböző szintjeiről megállás nélkül megy az üzengetés, a kibeszélés, egymást érik az olyan megszólalások, hogy min kellene változtatnia a Fidesznek

Rég nem látott jelenség figyelhető

meg a hazai politikában: október 13-a óta a kormánypárt különböző szintjeiről megállás nélkül megy az üzengetés, a kibeszélés, egymást érik az olyan megszólalások, hogy min kellene változtatnia a Fidesznek.

A helyzet annyiban nem meglepő, hogy az önkormányzati választás jelentős változást hozott; ha nem is az erőviszonyokban, az ugyanis továbbra is változatlan, hogy egy nagy erős Fidesz áll szemben több kisebb ellenzéki párttal, a centrális erőtér leomlásával megdőlt Orbánék legyőzhetetlenségének mítosza.

Bár az ellenzék szervezettségben és erőforrásokban messze elmarad a kormánypártoktól, az elmúlt két hónap megszólalásai mégis azt mutatják, hogy kormánypárti politikusok komolyan számolnak azzal a lehetőséggel, hogy 2022-ben akár a feje tetejére is állhat a NER.

Értékelni és elemezni
Orbán Viktor már a választás éjszakáján jelezte, hogy nem elégedett az eredménnyel. Ugyan ő is felmondta a kötelező narratívát (a Fidesz a legerősebb párt, narancssárgába borult az ország etc.), a beszéde végén közölte, hogy „értékelni és elemezni fogjuk az eredményeket, szembenézünk azokkal a számokkal, amik abból kikerekednek, és ennek megfelelően fogjuk alakítani a Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt politikáját az előttünk álló időszakban”.

A választást követő napokban Gulyás Gergely már egy fokkal kritikusabban nyilatkozott a választások eredményéről. Általánosságban azt mondta, hogy „ha valaki egy választáson veszít, akkor nyilvánvalóan hibázott”, majd hozzátette, hogy meg kell nézni például, hogy a Fidesz regnáló polgármesterei közül többen miért nem tudtak hozzátenni a párt budapesti 41-43 százalék körüli népszerűségéhez.

Hogy a kerületi szinteken ki hibázott, arról házon belül is megoszlottak a vélemények. Míg az egyik irány szerint a közvélemény-kutatások becsülték le a teljesen ellenzéki összefogás mobilizáló erejét, már október közepén is megjelentek olyan hangok, hogy ennél sokkal mélyebb, az egész Borkai-ügyön túlmutató problémák is lehetnek. Volt olyan fideszes vélemény, hogy a választók besokalltak Mészáros Lőrinctől.

Elhibázott kampány
Többen beszéltek arról, hogy a Fidesz elrontotta ezt a kampányt. G. Fodor Gábor szerint nem volt olyan témája a Fidesznek, mint korábban a rezsicsökkentés, a migráció vagy a Soros; ha lett volna ilyen, pártokon felül álló téma, az megakadályozhatta volna, hogy egyesüljenek az ellenzéki erők és szavazók.

Tarlós István arról beszélt, hogy nem kellett volna hagynia, hogy mások irányítsák a kampányát (utalt a Fidesz központi csapatára), illetve lehet, hogy megérte volna leülni vitázni Karácsony Gergellyel. Ehhez a vonalhoz csatlakozott Székesfehérvár polgármestere, Cser-Palkovics András is, aki nem értette a budapesti kampányt. „A demokráciában a választók feladata az alkalmasság megítélése, nem a mienk” – mondta, majd hozzátette:

Nem azt kellett volna mondani, hogy az ellenfél alkalmatlan, hanem egyszerűen azt, hogy mi szeretnénk ezt a munkát tovább folytatni.

https://index.hu/belfold/2020/01/08/fidesz_belso_kritika_kommunikacio_onkormanyzati_valasztas_2022/

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


Legfrissebb

Friss kommentek

Legnépszerűbb

Népszerű