Kínában a hétvégén

megháromszorozódott az új, tüdőgyulladást okozó vírussal megfertőződött emberek száma, miután a Vuhanból induló fertőzés más nagyvárosokban is feltűnt,

írja a BBC .

A légúti megbetegedést okozó fertőzés egy vuhani halpiacról indult. Eddig több mint 200 ember fertőződhetett meg, közülük hárman haltak meg, bár mint ilyenkor lenni szokott a tényleges (de nem jelentett) fertőzéses esetek száma ennek többszöröse lehet.

A legtöbb ember Vuhanban betegedett meg, de jelentettek fertőzéses eseteket Pekingben, Sanghajban és Sencsenben, mint ahogy a vírus Japánban, Thaiföldön, Dél-Koreában, illetve korábbi hírek szerint Tajvanon, Szingapúrban, Vietnamban és Nepálban is feltűnt.

A vírus terjedése annak tudható be, hogy emberek millió indultak már most útnak a közelgő kínai újév vagy holdújév (január 25.) ünnepe alkalmából. 

A Sky News szerint a kínai egészségügyi hatóságok közben megerősítették, hogy a vírus valóban képes emberről emberre terjedni. A repülőtereken ezért járványbiztonsági okokból egészségügyi vizsgálatokat, például lázmérést végeznek.

Korábban arról jelentek meg hírek, hogy az atípusos tüdőgyulladás (SARS) és a közel-keleti légzőszervi tünetegyüttes (MERS) okozói is koronavírusok, de a vuhani egészségügyi hatóságok szerint a mostani megbetegedések esetében nem a fentiek valamelyikéről van szó.

A BBC most azt írja: a fertőzés mégis leginkább a 2000-es évek elején kitört SARS-vírusra hasonlít. Az új vírus genetikai kódja a koronavírusok közül a SARS-sal mutatja a legközelebbi rokonságot. A 2003-ban kitört járványban 774 ember halt meg.