Az átvilágítási jelentés óriási hiányról, a Fidesz-frakció politikai érdekekről ír.
„A Miskolc Holding Zrt. pénzügyi helyzete kritikus, az újabb hitel átmenetileg nyújt segítséget”, ezzel a címmel jelent meg cikk a miskolci önkormányzat tulajdonában lévő lapban. A cikkből kiderül, a holding pénzügyi helyzetét vizsgáló szakemberek megállapították: a fizetésképtelenség határán egyensúlyozó városi cégcsoportot hagyott hátra az előző városvezetés.
A cikk szerint a vizsgálat kimondja, a meglévő 7 milliárd forintos folyószámla hitelkeretet 2019 végén 9 milliárd forintra kellett emelni, enélkül a csoport tagvállalatai fizetésképtelenné váltak volna. A tagvállalatok közül a legjelentősebb hitelfelvevő az MVK Zrt. 4,6 milliárd forinttal. A hiteltartozás a teljes adósság egy része: a 2018-as adatok szerint az összes kötelezettség megközelítőleg 53 milliárd forint, és növekszik.
Az átvilágítási jelentés elkészítésére – olvasható a lapban – gazdasági szakemberekből, könyvvizsgálókból álló csapatot kért fel Veres Pál polgármester. A jelentésből kiderül, hogy a holding legnagyobb adósa maga az önkormányzat: intézményei és gazdasági társaságai 9,2 milliárd forinttal tartoznak, a fizetési határidőn túli tartozás 5,6 milliárd forint.
A cikk arra is kitér, hogy a holding gazdasági eredménye az elmúlt négy évben csak 2017-ben volt pozitív, 2019-ben pedig több mint 200 millió forint veszteség várható.
Az önkormányzati lapban az is olvasható, hogy a cégcsoporton belül a MIVÍZ Kft. és a MIHŐ Kft. 2,7 milliárd forintot „tesz be a közösbe”, ennyivel járul hozzá a holding más cégei által termelt veszteségek finanszírozásához.
Alaptalan információk
A lapban olvasható cikkre reagált közleményében Alakszai Zoltán, a Fidesz frakcióvezetője. Hangsúlyozta, az ott olvasottakat frakciója alaptalannak, Miskolc versenyképességi érdekeivel ellentétesnek tartja, a jelentést szerintük kizárólag politikai érdekek motiválják.
Igyekszik cáfolni az idézet jelentésbe foglaltakat. Szerinte a jelentés szemelvényszerűen kiragad számviteli részelemeket, azonban a teljes történeti kép és a főszámok bemutatására nem törekszik. „Miskolc nagy eladósodása a 2002 és 2010 közötti időszakra esik, amikor a baloldali városvezetés évente átlagosan 4-5 milliárd forint hitelt vett fel, ami 2010-ben, amikor a Fidesz-KDNP átvette a várost már 36 milliárd forintra rúgott”, írja. Alakszai Zoltán szerint ezt az adósságállományt sikerült 2019-re 14 milliárdra, azaz a felére csökkenteni, az adósságráta 6,1-ről 1,3-ra mérséklődött. A Miskolc Holding tényleges adósságállománya kilenc év alatt kizárólag az MVK-nak beszerzett gázüzemű buszok árával emelkedett, ami összegszerűen 3,4 milliárd forint, írta a frakcióvezető.