A csökkent pumpafunkció halálos lehet, nagyságrendben a rákos megbetegedésekhez mérhető halálozási aránnyal jár, így nagyon fontos, hogy az érintetteket időben kezelhessék. A beavatkozás azonban sokszor nem elég, utánkövetésre is szükség van, de hogy melyik pácienst mennyire és miként kell tovább kezelni, nehezen megállapítható.

Erre a problémára nyújthat megoldást a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán kifejlesztett rendszer, ami az összegyűlt adatokat mesterséges intelligencia segítségével elemzi ki, hogy megállapítsa: a frissen kezelt betegek állapota mennyire kockázatos.

Az így kiszűrt, a szokottnál is nagyobb veszélyben lévő betegek kezelését aztán további gyógyszerezéssel, eszközös terápiával, vagy akár szívátültetéssel kell folytatni.

 

Utóbbi ugyan tényleg az utolsó lépés, de végső soron minden azon múlik, hogy az orvosok meg tudják-e állapítani a CRT-vel kezelt beteg személyre szabott rizikóját, amit az újonnan kifejlesztett technológia a korábbinál jóval egyszerűbbé, univerzálisabbá tehet. A SEMMELWEIS-CRT score „betanuláshoz” az algoritmusok a pacemaker beültetése előtti, valamint az elhunyt betegek halálozási adatait használták fel, így kerestek kritikus összefüggéseket.

A rendszer online működik, a szükséges adatokat a kórházban automatikusan rögzítik, így az orvosnak nincs más dolga, mint betáplálni azokat és leolvasni az eredményt. A SEMMELWEIS-CRT scor ezen a linken érhető el, egyelőre elsősorban tudományos célokat szolgál, de a kutatók szeretnék, ha a jövőben ez is standard eljárássá válna.

https://forbes.hu/uzlet/mesterseges-intelligenciaval-kuzdenek-a-szivbetegekert-a-magyar-kutatok/