Ezek mennek a Facsén.  Máshol egy – ráadásul kiemelt, kultúrtörténeti szempontból is igen fontos, identitásfokozó – műemlék épület esetében szigorúan megtiltják a hasonló törekvéseket

‎Benő Taba‎ – Miskolcért Másképpen
Egyre inkább azzal mérjük egy városvezetés eredményességét, hogy mennyi új beruházás jött létre a regnálása alatt. Pedig nagyon fontos lenne , hogy a meglévő értékeinkkel is finoman bánjunk, gondozzuk, ápoljuk, arra használjuk, amire való…
Már legalább egy éve annak, hogy egy furcsa miskolci jelenségre hívtam fel a figyelmet.Sokan egyetértettek a meglátásommal, de a mai napig nem történt változás a kérdésben. Pedig nem ízlésbeli vagy egyéb szubjektív véleményalkotásról van szó, hanem bizonyos alapvető értékvédelmi szabályok durva megsértéséről, be nem tartásáról. Ráadásul a kultúra népszerűsítése érdekében , kulturálatlanul, az építészeti kultúra sérelmére, a városkép deformálásával.

„ESTI SÉTA A FŐUTCÁN

avagy: hogy lehet egy klasszicista, romantikus stílusban épült műemlék valódi homlokzatát elrejteni.

Évek óta figyelem – és egyre jobban elszomorít- hogy a mai Magyarország első kőszínházának finom klasszicista homlokzata reklám célokból, figyelemkeltésnek szánt(?) feliratos ponyvákkal hogyan lett egyre jobban bebugyolálva, miként semmisítve meg ezzel az épületnek Miskolc főutcáján betöltött városképi szerepét, a harmonikus utcaképet és az elegánsan kiegyensúlyozott építészeti tömeg-homlokzati architektúra karakterét. A földszinti, utca fölötti árkádok 1-1 szélső boltíve egyenes záródású nyílássá silányult a ráhelyezett provizórikus táblától /ráadásul egy brutális méretű , ízléstelen és értelmetlen nyíl mutatja a tájékozatlanoknak, hogy itt a helye/. A hangsúlyt adó , az utcába benyúló tömeg és a csatlakozó oldalfalak „elveszítették” ablakaikat, „megvakultak”, gyakorlatilag egész éven át egy provizórium jellegét mutatva a város felé. Pedig bőven van hely a földszinti, oldalról csatlakozó épület pillérein / tele is van színész fotókkal/ és remekül működik az információs iroda kirakatában elhelyezett digitális reklám felület is. Ha ennyi nem elég és a színészek remek játéka, a kiváló rendezések híre nem vonzza be a közönséget, akkor ökrösszekérrel sem lehet behúzni az embereket !

A főhomlokzatra feszített giga fotó oldalról élvezhetetlen, csak a szemközt megálló és hosszasan szemlélődő embernek mondhat valamit. Látjuk a társulatot, cserében eltűnt a védett homlokzat.

A függőleges szalagoknak aztán végképp nincs semmi értelme, hiszen a föntről lefelé olvasásról már legalább ezer éve leszoktunk, értelemzavaró , afunkcionális, végképp „szétszedi” az épület tömegét és homlokzatait.

Máskor és máshol egy – ráadásul kiemelt, kultúrtörténeti szempontból is igen fontos, identitásfokozó – műemlék épület esetében szigorúan megtiltják a hasonló törekvéseket (vagy legalábbis értelmes, építészetileg is átgondolt módon és mértékben engedélyezik).

Jó lenne, ha minél hamarabb megszabadulhatna ez az emblematikus , papíron védett, gyönyörű épület a farsangi maskarától !