Az is felmerült többször,

hogy a Fidesz gazdasági holdudvarának gazdagodása rossz fényt vet a kormányzatra, és hiteltelenné teszi a Fideszt, amely magát egy keresztény-konzervatív pártnak állítja be. Lát ilyen problémát?

Hogyne. Tíz év kormányzás után egyesek valóban csak hatalmi kérdésnek tekintik ezt a helyzetet, mások pedig felelősségnek. A hatalomgyakorlás lényege a felelősségvállalás, nem pedig az, hogy többet engedhetünk meg magunknak, mintha nem lennénk kormányon.

Látok olyan jelenségeket, amelyek a hatalmi arrogancia következményei. Nagyon fontos, hogy ne gondolhassák azt azok, akik a hatalmat gyakorolják, hogy csak azért, mert mi vagyunk kormányon, már mindent szabad. Vannak erkölcsi és törvényi korlátok, amelyek betartására újra és újra figyelmeztetni kell magunkat. Persze kockázatos dolog azt mondani, hogy számunkra a keresztény értékek mércét jelentenek, mert akkor ezeknek meg is kell felelni.

Ha többször megsértjük, és többször leverjük a mércét, akkor ugyanoda kell visszatenni, nem egyre lejjebb. A tízparancsolatot sem írják újra évente csak azért, mert annyian megsértették, és még senkinek sem sikerült száz százalékban betartani.

Mészáros Lőrinc gazdagodása
Mészáros Lőrinc gazdagodása a hatalmi arrogancia jele?

Nem az én dolgom ezt minősíteni. Mészáros Lőrinctől egyébként még nem hallottam olyan nyilatkozatot, amely az ő hatalmi arroganciájáról szólt volna.

Mint a Fidesz pártalapítványának kuratóriumi elnökétől kérdezem, hogy ön szerint árt Mészáros gazdagodásának sebessége a Fidesznek?

Magyarországnak szükséges volt egy nemzeti tőkésosztály létrehozása. A kérdés, hogy ez jogszerűen történik vagy sem. Ahol nem, ott a bűnüldözésnek kötelessége eljárni. Ahol jogszerűen történik, ott örülök neki, hogy ma Magyarországon vannak olyan emberek, akik azzal a profittal, amit törvényesen megszereztek, adott esetben a nemzet javát is tudják szolgálni. A mai vagyonfelhalmozások fölött egyébként nem lehet ítélet mondani anélkül, hogy megnéznénk, milyen rablóprivatizáció volt itt a 90-es években.

A kérdés Mészáros gazdagodásának léptékére vonatkozik. Hogy tíz év alatt egy kkv szintjéről az ország leggazdagabb embere lett. Ez nem kellemetlen a Fidesznek?

Ha jogszerűtlen, az ellen fel kell lépni. És itt akár pontot is tehetnék. De az is igaz, hogy azzal „kinek mennyi pénze van, és hogyan él ezzel pénzzel”, egy látszategyenlőséghez szokott társadalomban könnyebb hangulatot kelteni, mint egy olyan országban, ahol az emberek megszokták, hogy vannak gazdag emberek, és a gazdagságukból következő lehetőségeikkel élnek is.

Mégiscsak a miniszterelnök fociakadémiájának vezetőjéről és falubeli barátjáról van szó, nem egy Fidesztől független szereplővel történik meg ez a mesés gazdagodás, hanem egy Fidesz-kormány alatt a kormányfő legközelebbi barátjával. Ráadásul egy olyan emberrel, aki nyíltan el is mondta, hogy a Fideszt támogatja. Ebben a fénytörésben sem lehet problémás önöknek Mészáros személye?

Mutasson még olyan pártot Magyarországon a Fideszen kívül, amely jelentős ügyekben kimondta, hogy a jogszerűtlen gazdagodás nem megengedhető. Egyes bírósági ügyek éppen most zajlanak. Szerintem ez egy követendő példa.

https://index.hu/belfold/2020/02/04/balog_zoltan_interju_fidesz_orban_viktor_gyongyospata_meszaros_lorinc_ner_kereszteny_szabadsag/