Két cikk is megjelent az angol és az amerikai sajtóban Bodrogkeresztúrról, amely az elmúlt években népszerű hászid zarándokhellyé vált és a beszámolók szerint a helyiek nehezen tudnak mit kezdeni a helyzettel.
Először az amerikai Christian Science Monitor készített portét a mindössze ezer lelket számláló zempléni településről. Az idilli tokaji tájon fekvő Bodrogkeresztúrra évről évre egyre több látogató érkezik. Csakhogy ezek az emberek nem közönséges turisták, hanem a világ minden tájáról érkező hászid zsidók, akik a Reb Steiner Saje csodarabbi sírját látogatják.
A falu honlapja szerint az első zsinagógát 1769-ben hászid telepesek építették, akik a 18. század elején érkeztek a vidékre és több, mint 200 éven át éltek a faluban, ahonnan 1944-ben 700 zsidót hurcoltak el. A három zsinagógából csak egy maradt meg. A zsidó zarándokok megjelenése a falu múltját idézi, ami felkavarta a település lakóit.
A Huppa idézte a brit The Times cikkét, amely szintén a napokban foglalkozott a zarándokokkal. A lap újságírója beszélgetett egy helyi nővel, aki kijelentette: a zsidó látogatók „menjenek vissza oda, ahonnan jöttek“.
A nő panaszkodott, hogy a hászidok felverik az ingatlanok árát, és szerinte házak vásárlása a zsidó összeesküvés része, hogy alternatív hazát építsenek fel, mert Izraelben kevés a víz.
A Christian Science Monitor beszámolója szerint is megosztja a helyieket a zsidók felbukkanása. A szerző azonban idéz egy nőt, akit nem zavarnak a hászidok, mert szerinte joguk van meglátogatni a sírt.
„A helyiek félnek az ismeretlentől és elfelejtik, hogy ez valamikor egy zsidó falu volt. Egy olyan helyet szeretnének meglátogatni, ami egykor az övék volt”
– mondta a riporternek Konyó Judit. https://neokohn.hu/2020/02/04/bodrogkereszturon-nem-mindenki-orul-a-zsido-zarandokoknak/