Ezek mennek a Facsén.  Tehát a dolgok jelenlegi állása szerint oda szálloda nem (sem) épülhet !

Benő TabaMiskolcért

MásképpenA tapolcai fejlesztésekről kialakult élénk vitában született egy komment (kérdés), amelyre itt szeretnék válaszolni, ebben a formában, nehogy elsikkadjon:

………”A kommentek egy része a szokásos fanyalgás.

Ezért kérdezem, mi a gond azzal a még nem is létező épülettel? Van rá egyáltalán már építési engedély?”………

Nos , ezzel az „épülettel” alapvető gondok vannak. De még el sem kell jutnunk az építészeti értékeléséig, esztétizálásig vagy a Miskolctapolca sorsáért aggódás köntösébe bújtatott „fanyalgásig” 🙂 !

1.Miskolc Szabályozási Tervében az a terület(mellékelve), ahová ez az épület (mint egyes kommentelők állítják: szálloda) van betervezve,ábrázolva, az szigorúan a Strand területe,

„Ki-612066(T) ” Különleges közhasznú építményi zóna. Tehát a dolgok jelenlegi állása szerint oda szálloda nem (sem) épülhet !

Pont !

2.Tulajdonképpen itt az eszmefuttatásomat be is fejezhetném, de azért ne intézzük el ennyivel ezt a településrész arculatát, használatát esetleg jelentős mértékben befolyásoló kezdeményezést.

A miskolctapolcai strand területe már „fénykorában” is szűkösnek bizonyult, ezért lett az Aradi sétány és a Fagyöngy utca közötti terület bővítésként hozzácsapva. Meg is épült a gyalogos átjáró híd, remekül használt gyermekstrand és új öltözők kerültek kialakításra az új területen, valamint a strandolók számára új sportfelületek. Abban az időben a mostani fantom szálloda helyére egy 50 méteres fedett-nyitható tetejű úszómedence (kétoldali lelátóval és kiszolgáló létesítményekkel) lett előirányozva, elsősorban a miskolci vízilabdasport és a sportolva strandolók számára .

3. A strand történetét ismerjük, évekre bezárták, rendesen leamortizálódott minden a területen. Az újranyitás előtt-érthetetlen okok miatt-az „alap strand „(I.ütem) területét megcsonkították az Őspark javára, a kettős nagyméretű dagonyázó medencét elbontották. A régi öltözőépület felhasználásával megépült az új 50 méteres medence a lelátódombbal, így jelentősen tovább szűkült a strand használható zöldfelülete. Nemsokkal az I.ütem befejezése előtt meggondolta magát a városvezetés és gyorsan ,sebtiben megépült egy , a korábbinál lényegesen kisebb „mindenes” medence , nyilván nagy feszültséget keltett volna, ha az országos(hajdan Kelet-európai) hírű és népszerűségű volt strand helyén csak egy versenymedencét találnak megnyitáskor az érdeklődők.

4. A sokat várt átadást és az első év működését követően nyilvánvalóvá vált, hogy ez a beruházás csak egy torzója a korábban beharangozottaknak és folytatni kell a fejlesztést. Erre a célra természetesen a kapcsolódó (az első pontban részletezett) területet jelölték ki újra .Több tervező szervezet is „elvérzett” a beruházási célok határozatlansága és gyorsan változó tartalma miatt, végül már-már titkolózva és a nyilvánosság minél teljesebb mértékű kizárásával külföldi építészekkel terveztették meg a most épülő wellness fürdőt. Ez a létesítmény azonban nem strand, ahogyan nagyon sokan hívják és hivatalos fórumokon is gyakran interpretálják.Nyilvánvalóan az lett az új cél, hogy egy egész évben pénzt termelő attrakciót hozzanak létre, amit üzleti alapon és nyereségesen lehet üzemeltetni.Kétségtelen, hogy a Tapolcán üzemelő szállodáknak és szálláshelyeknek a forgalma jelentősen nőhet egy ilyen wellness központ megvalósulásával, de ezzel egy időben a miskolci és a Miskolc agglomerizációhoz tartozó lakosság strandolási , nyári (korábban megszokott és várva-várt ) szabadidős lehetősége gyakorlatilag a nullához konvergál. Ezzel az „erőszakkal” beindított építkezéssel gyakorlatilag a korábban már közmegegyezésen alapuló várospolitikai célkitűzéseket dobták sutba és gáncsoltak el minden , ebben a tárgyban beinduló kezdeményezést, „rövidre zárva ” minden vitát és „álmodozást”.

5. Az előző pontban érintett beruházás területét igen jelentős mértékben és tovább fogják csökkenteni a széleken kialakítandó parkolók. Már-már alig marad „strandnak látszó” folt az építmény komplexum és a parkolósávok között, ami marad, az is durván kellemetlen vizuális szimbiózisban a várakozó gépjárművekkel. Az egyetlen , valamire használható zöldfelület (strandfelület, napozó és játék tér stb.) lehetne az a rész, amire most valaki odabiggyesztette ezt a durva építészeti szálloda(?) tömeget. Ha egy ilyen építmény valóban megvalósulna (és ott) akkor a Strand I-II. ütemeknek nevezett(de hangsúlyozom:nem azok) létesítmény végképp egy elviselhetetlen beton(tégla) rengetegnek inkább lesz nevezhető, mint pihenésnek, kellemes fürdőzésnek, szabadidős programnak helyet adó strandnak.

6. Van , aki azzal „menti fel” ezt a kezdeményezést, hogy nincs eladva a telek és ,ha a városvezetés nem akarja, nem is fog megépülni. De-mint az előzőekben láthattuk- ez az „ingatlanfejlesztés”nemcsak tulajdonjog és építési szándék kérdése, hanem a Szabályozási Tervben előírtakkal , a józan ésszel és a terület értelmes használatával , használhatóságával is szembemegy. Mindezek ellenére hivatalos helyeken és a közönségtájékoztatási kiadványokban is szerepelhet, hamis , a jelenlegi szabályok értelmében megvalósíthatatlan , területhasználat szempontjából zavaros képet vetítve a jóhiszemű érdeklődők elé.Olyan ez az eljárás, mintha a szomszédom telkére terveznék magamnak-mondjuk egy garázst a nappalija elé – és azt mutogatnám az ismerőseimnek, meg fel is tenném a netre, mint megvalósítandó „projektet”.

7. És akkor most jönne(jöhetne) az egésznek az építészeti, városképi, esztétikai, turisztikai, fürdőtechnológiai (várospolitikai)értékelése,kritikája, aminek az előzőekben elmondottak alapján viszont már semmi , de semmi értelme !

Csak ennyi a bajom ezzel az odabiggyesztett micsodával !