„A helyzethez képest
jól vagyok, de már kezd elegem lenni a hasi fájdalomból, fejfájásból és hányingerből.”
Rosszulléte még Brüsszelben kezdődött, ahová azért utazott, hogy Európa Parlament-i képviselőkkel beszéljen az áldozatvédelem hazai helyzetéről. Éjszaka kellett hozzá ügyeletest hívni lázgörcs miatt. Azóta hazajött, számos vizsgálatot elvégeztek rajta, végül egy lúdtojásnyi méretű képződményt találtak a petefészkénél. Az ember elsőre talán azt gondolná, hogy ez nemigen van összefüggésben a bántalmazással, hiszen mindenki emlékszik a Facebookon megosztott képekre, amik Bernadett összevissza vert, feldagadt, véres fejét ábrázolták. Ezek azonban csak a fotók – a nőt testszerte verte az elkövető, másrészt nem volna furcsa, ha teljes testére kihatna az a trauma, amin keresztülment.
Az elsődleges nyomok, a kék-zöld foltok és nyílt sebek azóta eltűntek róla, de az arcán a duzzanat még mindig nem húzódott vissza teljesen, és szája is érzéketlen egyes területeken. „Lehet, hogy aki az utcán találkozik velem, úgy látja, egész jól nézek ki. De összehasonlítva a tragédia előtti énemmel…”
Fotó: Orosz Bernadett engedélyével
Bernadett eddig is átesett több műtéten, de még továbbiak várnak rá. Darabos orrcsonttörése miatt az orrsövényét például mindenképp operálni kell, ugyanígy a szétszakadt fülét és szétvert száját, sőt: a fogából is letörtek darabok. A sok testi-lelki tortúra mellett az orvosi költségek is tetemesek lesznek, hiszen az OEP ilyen helyzetben sem fizeti a plasztikainak (vagyis esztétikainak) számító műtéteket. Talán utólagos rendezésben lehet bízni, ha a nőnek valamikor megítélnek egy kártérítési összeget.
Létezne elvileg még az áldozatsegítő szolgálaton keresztül igénybe vehető kárenyhítés intézménye, amitől legfeljebb kétmillió forint remélhető, ám Bernadett azt mondja, erről a lehetőségről legtöbbször nem tájékoztatják automatikusan az áldozatokat, neki sem említette senki egészen a sajtómegjelenésig, holott ez a rendőrség kötelezettsége lenne. (Igaz, ha maga talált volna rá a netes tájékoztatóra, az sem feltétlen segítség, mert alig érthető a szövegezése. Maga az eljárás pedig annyira bürokratikus, annyi igazolást kell beszerezni, hogy az irreális. Bernadettnek végül 789 ezer forintot ítélt meg a megyei kormányhivatal.
Igényelhető még azonnali egyszeri pénzügyi segély krízishelyzetben (127.717 Ft), amiből Bernadettnek 82.900 Ft-ot ítéltek meg. Elvileg lenne még mód havi járadékra, de végül is semmilyen központi áldozatsegítő pénz nem volna elég a teljes, körülbelül négymilliós veszteségre (ha az azelőtt otthonszakértőként dolgozó nő kieső keresetét is ide számítjuk).
„Amióta ez megtörtént velem, sok hasonló sorsú nő keresett meg. Sokan tőlem hallottak először arról, hogy létezik áldozatsegítés, pénzügyi támogatás. Aláíratják velük a jegyzőkönyvet, de inkább csak jogi és pszichológiai tanácsadást ajánlanak fel nekik.”
Amit ma megtehetsz… azt sem teszed meg
Bernadettnél más hiányosságok is voltak. Őt a legjobban az viselte meg, hogy – mint mondja – nem a kellő körültekintéssel és gondossággal jártak el a meghallgatása során. A rendőrségen nem kapott segítséget a biztonsága, védelme érdekében. Ne feledjük: első meghallgatásakor a nő még olyan állapotban volt, amit mindannyian ismerünk azokról a bizonyos Facebook-fotókról…
„Panasszal éltem a nyomozóval szemben, aki kihallgatott abban a testileg-lelkileg kiszolgáltatott helyzetben. De már az első kórházi ellátásom során is hibát követtek el, hogy nem fektettek be megfigyelésre, és a fizikai fájdalmaimat érdemben nem csillapították. A rendőrség a kórházban töltött három óra után már nem a kórházban, hanem a hivatali helyiségében hallgatott ki tanúként. Súlyos állapotomra nem volt tekintettel, gyakorlatilag kényszer-tanúkihallgatást hajtottak végre velem, ami szerintem elég embertelen. A tanúkihallgatás során többször elaludtam, és eszméletemet, tudatomat vesztettem. Többször a nyomozó szólongatására eszméltem fel. Úgy gondolom, a nyomozónak kötelessége lett volna elsősegélyről intézkedni. Amíg beszéltem vele, végig folyt a vér a szememből és az arcomból. Papírtörlővel itatgattam.”
Bernadett a Jakupcsek Plusz c. műsorban
Bernadettnek eltört az orrcsontja, orrsövénye, koponyája. Karja és csuklója is zúzódott, a füle, szája szétszakadt, arca feldagadt, nem tudta kinyitni a szemét. Egy haematóma-tályogot kellett eltávolítani belőle ahhoz, hogy levegőt kapjon, és ne legyen agyhártyagyulladása. „Ha nem hallják meg a sikoltozásomat, biztosan megölt volna. Halálfélelmem volt. Aztán jött egy pont, amikor már sem félelmet, sem fájdalmat nem éreztem. Csak ürességet.”
Ma azonban azt mondja, a neheze – bizonyos szempontból – csak ezután következett. „Az egy dolog, hogy megtörtént a bűncselekmény, de a hatóságok sokat tudnának segíteni azzal, ha arra törekednének, hogy minél hamarabb és korrekt módon lezárják az ügyet ahelyett, hogy húzzák az időt, bagatellizálnak, megalázó helyzetekbe hoznak. Így nincs igazi gyógyulás, nincs megnyugvás. Ezt hívják intézményi bántalmazásnak. Az embernek egyébként is az az érzése, hogy igazságtalanság történik vele, amikor az ő teste viseli a nyomokat, dolgozni nem tud, de fizetnie kell a gyógyítást, minden szétesik körülötte, miközben az elkövetőt csak felfüggesztik, és továbbra is kapja a megélhetéséhez szükséges több százezer forintot az államtól.”
A férfi ellen súlyos testi sértés bűntette miatt indított eljárás folyamatban van, szabadlábon védekezhet. Friss hír az ügyben, hogy az illető
ötmillió forintos kártérítést követel amiatt, hogy a nő nyilvánossá tette a nevét az eset után.
Úgy véli, ezzel sérültek a személyiségi jogai.
https://nlc.hu/ezvan/20200212/orosz-bernadett-parkapcsolati-eroszak-bujak/