Az Agora
szabadegyetem 3. előadásáról hoztuk a megnyugtató hírt, hogy a hit és a vallás nemhogy nem tűnt el sem a felvilágosodás után, sem azóta sem, hanem még több is van belőle, mint valaha.
Ez persze nem feltétlenül mindig van pozitív hatással az emberek életére vagy életminőségére. A reneszánszát élő paleolit diéta hívőinek például szembe kell nézniük azzal a kellemetlenséggel, hogy úgy fest, az eredeti paleolit diéta leginkább mérgező fémekben volt rendkívül gazdag. Más kérdés, hogy a nyugati típusú étrend pedig nem kíméli az agyat. Hogy az EMMI-ben mit esznek, azt nem tudjuk, mindenesetre a héten derült ki, hogy büszkén támogatnak egy olyan gyerekeknek és felnőtteknek is szóló kreacionista rajzpályázatot, ami többek között olyan áltudományos kérdések köré lett kiírva, mint hogy vajon „milyen lehetett az első dinoszaurusz pár az Éden kertben?” (sic). Egyik kollégánk nem is bírt magával, szigorúan versenyen kívül az alábbi módon képzelte el az egyik kiemelten ihletett pillanatot.
Azoknak viszont jó hírünk van, akik a nacionalizmusban hisznek, mert az amerikai Berkeley Egyetem történésze, John Connelly CEU-n tartott előadásán járva megtudtuk, hogy a nacionalizmus nem ördögtől való, csak a populizmustól érdemes megtisztítani.