A büdzsé tervezete
nyilvános, lássuk, miből, mennyiből, mennyit és mire költhet, költ a város az idén:
• A tervezés során a fő irányvonal a város működési egyensúlyának biztosítása volt.
A 2020. évi költségvetési tervezet főösszege 40,1 milliárd forint, melyből a működési bevételek nagyságrendje a működési kiadásokkal megegyezően 34,1 milliárd forint. A költségvetésben tervezett beruházásokhoz kapcsolódik 6 milliárd forint.
A tervezett kiadásokhoz 2019-ben 4,9 milliárd forint hitelfelvétel került tervezésre, amelyet 2020-ban az Önkormányzat nem kíván tovább halmozni, így az idénre tervezett hitelfelvétel összege 90 millió forint.
A bevételek tekintetében azonban van még néhány bizonytalanság. Egyelőre nem ismert a színházak, és az Operafesztivál állami támogatásának pontos összege. A helyi iparűzési adó terén a kormány által tervezett átalakítás folytán a város, a bevételek tekintetében további nehézségekkel nézhet szembe, amely méginkább nehezítheti a város biztonságos működtetését.
• Miskolc a 2020. évi költségvetéséből a városüzemeltetésre – az elmúlt évhez képest – több, mint 1,4 milliárd forinttal többet kíván fordítani többi közt a helyi közösségi közlekedésre valamint a zöldfelületek gondozására.
• Az idei költségvetés tervezését alapvetően meghatározta az önkormányzat döntéskörén kívül eső olyan jelentős változás, mint az államnak az az elvárása, hogy a helyi iparűzési adóból befolyt bevételt elsősorban a városi közlekedési vállalat működtetésére szükséges fordítani. Ezenkívül a városvezetés azon szándéka is megjelent az előterjesztésben, hogy az MVK Zrt. vesztesége ne növekedjen tovább.
• A költségvetés tervezetében a Miskolci Városgazda Nonprofit Kft. részére több, mint 560 millió forint működési támogatás szerepel, amely egyrészt biztosítja a városüzemeltetési feladatok megfelelő színvonalú ellátását, másrészt fedezi a közfoglalkoztatás feltételeinek megváltoztatásából eredő további kiadásokat is. A Miskolci Fürdők Kft. részére 30 millió forint plusz forrás került a javaslatba az előző évhez képest.
• A környezetvédelmi kiadások tekintetében az önkormányzat szűk lehetőségeihez képest is forrást biztosít környezetünk védelmére.
• Az egészségügy területén a Miskolci Egészségfejlesztési Intézet NEAK a 2019. évihez képest 65 millió forinttal kap több támogatást.
• A szociális funkció kiadásaira több, mint 220 millió forinttal többet kíván költeni az önkormányzat. Új támogatási formaként került a költségvetésbe a születési támogatás 20 millió forinttal. Valamint tovább folytatódik az elmúlt években nagy sikert aratott Salkaházi Sára Miskolc Program.
• Az oktatási ágazat működési feladataira az előző évihez képest hasonló nagyságrend:
5,6 milliárd forint került megtervezésre.
• Az önkormányzat költségvetésében továbbra is jelentős források állnak rendelkezésre a közbiztonsággal kapcsolatos feladatok támogatására. Tovább folytatódik a közterület-felügyelőkből és rendőrökből álló párosok járőrözése, a Miskolci Önkormányzati Rendészet költségvetési kiadásaira idén is több, mint 700 millió forint áll rendelkezésre.
• A 2020. évi költségvetés több héten át tartó, minden részterületre kiterjedő egyeztetés eredményeképpen alakult ki. A városi intézményekkel és a gazdasági társaságokkal több körben történt egyeztetés, mielőtt kialakultak volna a végleges keretszámok.
Veres Pál polgármester az elmúlt hetekben többek között tárgyalt Fekete Péter kulturális államtitkárral és más kormányzati szereplőkkel is a forrás lehetőségekről.
A sport területén olyan költségtakarékosság várható, amelyek a lakosság által igénybe vett szolgáltatásokban nem lesz érezhető. A versenysport esetén szükséges további támogatók, szponzorok bevonása, hiszen az önkormányzat nem tudja biztosítani a működéshez szükséges teljes összeget.
A költségvetés tervezése során az érintett területek minden szereplője átérezte azt, hogy egy nagyon szűkös és takarékos büdzsére van szükség és lehetőség, továbbá folytatni kell a működési folyamatok áttekintését, ennek révén pedig a hatékonyság növelését. minap.hu info