Egy háziorvos olvasó

azt írta az index.hu-nak, hogy „több, az interneten árusító munkavédelmi céget is megkerestem, szerettem volna a szükséges eszközöket megvásárolni ( 2 személyre vonatkoztatva 5 napra elegendő felszerelés ára 50 000 Ft), de mindnél azt az információt kaptam, hogy országosan kifogyott a készlet, úgyhogy mindösszesen 10 db speciális maszkot sikerült beszereznem”.

Komáromi Zoltán, a Demokratikus Koalíció tagja, háziorvos szerint esély sincs most arra, hogy kiderüljön, mikor és hol tűnik fel legelőször majd a koronavírus Magyarországon. Az orvosok ugyanis még olyan segítséget sem kaptak, hogy egy betegtől milyen információkat gyűjtsenek be, ami alapján eldőlhet, fennáll-e a gyanú.

Ő utánanézett, egyáltalán hol van az országban még maszk, és vidéken talált néhányat, de szerinte a vírus megjelenésének elején országosan gondoskodni kellett volna arról, hogy a háziorvosokhoz ebből kellő mennyiség jusson. Ahogy a ruhákról is, amikben egy vírusgyanús beteget meg lehet vizsgálni.

Komáromi érveihez hasonló problémákat sorolt egy másik háziorvos: „Ezeket az eszközöket hogyan kell szakszerűen használni: felvenni, levenni, megsemmisíteni?

EGYÁLTALÁN, HOGYAN VÁLJUNK MEG EZEKTŐL, ÉS PONTOSAN, HOL ÉS MIKOR? A RENDELŐBEN? AZ UTCÁN? KI FERTŐTLENÍT MINKET? ÉS KI FERTŐTLENÍTI A RENDELŐ ÉPÜLETÉT NAPI SZINTEN? ÉN MOST CSAK AZZAL A GONDOLATTAL JÁTSZOTTAM EL, HOGY A JÁRVÁNY ELÉR MINKET, ÉS ESETLEG KITERJED.”

Az index.hu olvasója szerint az NNK részéről semmilyen továbbképzésben nem részesültek, de még csak szimpla rajzos tájékoztatók sem elérhetők, így „ez a kérdés a fantáziánkra lett bízva”, ami azért probléma, mert nem rutineljárásról van szó.

Komáromi szerint a vidéki orvosok lesznek a legnagyobb bajban, főleg azokon a helyeken, ahol egy idős orvosra vár majd a feladat, aki eddig is csak azért nem ment nyugdíjba, mert akkor nem maradna orvos a településen, hogy utánanézzen az eljárásoknak, a védekezésnek és a gyógykezeléseknek.

Nemcsak emiatt nincsenek könnyű helyzetben az idős házi- és gyermekorvosok, akikből az orvoshiány miatt nem kevés van az országban. Beszéltünk olyan háziorvossal, aki 45 éve orvos, és még soha nem kapott el betegtől fertőzést, de most aggódik, mert bár éppen az idősebb korosztály van a leginkább veszélyeztetett helyzetben, azt mondta, mindenkinek áll a zászló. „A háziorvos az az előszoba, akihez legelőször be fog jönni a beteg, hogy nincs-e koronavírus-fertőzése. Nem elég tájékozott a lakosság ahhoz, hogy öndiagnózis után a Szent László Kórházba bemenjen.” (Magyarországon csak a Lászlóban van vírusdiagnosztika).

Azt mondta, lehetetlen izolációs feltételeket várnak el tőlük. Szemüvegre lenne szükségük, továbbá olyan, egyszer használatos, hosszú ujjú ruhára, amit minden beteg után ki kellene cserélniük, ráadásul az utána már veszélyes hulladéknak minősül, ami további kötelezettségeket jelent, eközben pedig nekik minden beteget meg kell vizsgálniuk.

Nézze, ha valaki bejön és lázas, azt nekem meg kell vizsgálnom, egy méteren belülre kell kerülnöm, bele kell nyúlni a szájába, majd minden eszközt azonnal fertőtleníteni kell.

A doktornő azt mondta, olyan is lehet, hogy valaki tünetmentes, de már fertőz, ami a kínai tapasztalatok alapján azt jelenti, hogy 80 százalékos valószínűséggel nem lesz beteg, de tíz százalékban meg azt, hogy akár bele is halhat, mondta. Ennek ellenére kitartanak, és

ha félnék, nem lennék itt.

Szerdán Gulyás Gergely miniszter Kásler Miklós miniszterrel, majd délután Müller Cecília országos tisztifőorvos Szlávik Jánossal, a Szent László kórház főorvosával együtt tartottak sajtótájékoztatót. A háziorvosi felkészítésről újságírói kérdésre Szlávik azt mondta, tudomása szerint „minden orvoshoz eljutottak az esetdefiníciók”.