Nem lesz 38-as és 69-es
Az áprilistól tervezett járatritkítások egyik alapja – tudta meg a boon,hu– az utasszámlálás volt, amelyből azt derült ki, hogy mindössze 15,5 százalékos az átlagos kihasználtság munkanapokon. A szakemberek szerint túlméretezett és ezért nehezen finanszírozható Miskolc közösségi közlekedési rendszere. A folyamatos utasszámlálás nyomán alakították ki azt a rendszert, amit áprilistól működtetni szeretnének Miskolcon.
Megszűnik például a 69-es autóbuszvonal, a jövőben az 1-es járatok bonyolítják le Berekalja városrész lakóinak szállítását. Kihasználatlanság miatt ugyancsak megszűnik a 38-as autóbuszjárat és a korábban a nyári időszakban közlekedő 290-es számot viselő vonalon sem járnak buszok.
Csökkenni fog továbbá munkanapokon (illetve iskolai tanulmányi időszakban) csúcsidőn kívül az 1-es és a 2-es villamosvonalon, valamint az 1-es, a 14-es, a 19-es, a 24-es, a 29-es és a 25-ös autóbuszvonalon a járatok száma.
7000 helyett 7700 forint
Májustól lesznek drágábbak a vonaljegyek és bérletek. Mint fogalmaznak, az átalakításokat úgy dolgozták ki a szakemberek, hogy közben figyelembe vették a miskolci családok teherviselő képességét és elemezték más városok közlekedési cégeinek árait is.
A teljes árú kombinált bérletek például az eddigi 7000 helyett 7700 forintba kerülnak, kedvezmények nélkül számolva. Megmarad azonban a Miskolc Pass kártyával elérhető 10 százalékos kedvezmény. A tanuló és nyugdíjas villamos bérletek 3200 forintba, ugyanezen kategóriában a kombinált bérletek 4300 forintba, a teljes árú egyvonalas és villamos bérletek pedig 5200 forintba kerülnek majd.
Érdekesség, hogy a jegyek és bérletek drágulásával szemben csökken a helyszíni bírságok mértéke, ami azt is jelentheti, hogy „kifizetődőbb” lehet bliccelni, mint eddig a buszokon és villamosokon. Mindez tehát annak függvénye, hogy a miskolci közgyűlés elfogadja-e az előterjesztést.