Madrid és Erlangen

mellett Debrecen felé is nyit a világ vezető mérnökképző egyeteme, a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT).

Madrid és Erlangen mellett Debrecen is szerepel a Massachusettsi Műszaki Egyetem (angolul Massachusetts Institute of Technology, rövidítve MIT) európai terjeszkedési tervében, amelynek keretében képzési központot hoznak létre a Debreceni Egyetemen – írja az Index. A patinás amerikai intézmény programja 2020-ban kezdi meg működését Európában.

Az MIT-n hét éve működik az a PhD hallgatókat célzó MIT Catalyst képzési program, amely piacképes egészségügyi kutatási projekteket igyekszik tető alá hozni. A program iparági és kórházi/egyetemi mentorok bevonásával újszerű módon közelíti meg a fejlesztéseket, amelyeket a klinikai ellátás igényei vezérelnek. A program keretében 31 intézményben 88 kutatócsoport működik, közülük 16 már a projekt- vagy termékfejlesztésig is eljutott, 5 startup indult el – írta a lap.

Európában az első fázisban 3 ilyen hub-ot hoz létre az MIT, e központok pedig Debrecen lesz. Az együttműködés megszületésével a Debreceni Egyetemnek fontos szerepe lesz az MIT Catalyst módszertanának európai meghonosításában és a gyakorlati, orvosi-klinikai szempontok érvényesítésében.

A program megvalósításához a Massachusetts Institute of Technology az Európai Unió, valamint az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) pénzügyi támogatását, finanszírozását is elnyerte. A program nem teljesen egészében az MIT vezérli majd, ugyanis a szintén bostoni székhelyű GE Healthcare üzletága is bekapcsolódik.

Az Index azt írja, az európai központok kiválasztásakor az MIT a korábbi személyes kapcsolatokat is figyelembe vette. Erlangenben például egy korábban az MIT-n kutató egyetemi oktató lesz a projektgazda, a debreceni képzési központ pedig a GE Healthcare támogatásával jön létre. „A vállalati kapcsolatot erősítette, hogy Ascsillán Endre, a GE Magyarország alelnöke az egyetem oktatója, az intézményben működő Mérnöki és Üzletfejlesztési Innovációs Intézet (MÜZLI) vezetője” – írta a lap.