…akinek sokan tartották, és amiért sokan tartottak tőle
Ha az lett volna, Ján Kuciak meggyilkolását jobban előkészíti, és nem bízza gútai amatőrökre. Ha az lett volna, nem készít mindenről és mindenkiről feljegyzéseket és felvételeket, s nem tartja ezeket a széfjében, még kevésbé az íróasztalán. Ha az lett volna, nem ír magas beosztású állami tisztségviselőknek több ezer gyanús tartalmú üzenetet, és nem hívja fel magára a figyelmet sajtótájékoztatókon. De szerencsére nem volt az, exhibicionista volt, s végül ő esett bele a saját maga által ásott verembe. A másokról gyűjtött kompromittáló felvételek és adatok az ő bűnösségét bizonyítják, és mostanáig még semmivel sem rukkolt elő, amivel ezt cáfolni tudta volna.
Vallott a gyilkos
Eddig három tanú – Andruskó Zoltán, Miroslav Marček és Peter Tóth vallott egyértelműen Marián Kočner ellen. Úgy tűnik, szorul a hurok: ezt már nehéz lesz hitelt érdemlően cáfolni vagy akár csak enyhíteni is. A tárgyalás első napján, január 13-án az az Andruskó Zoltán tett vallomást, aki közvetített Alena Zsuzsová és Marián Kočner között. Elmondta, hogy Zsuzsová bízta meg őt a gyilkossággal, s elárulta neki, hogy Kočner a fő megrendelő, majd a nő laptopjáról Andruskó átmásolta mobiltelefonjába a Ján Kuciak megfigyelése során készített felvételeket. Ugyanezeket a fényképeket találták meg a rendőrök a Kočnernél végzett házkutatás során, és ezeket azonosította később Peter Tóth is. Mostanáig ezek a legfontosabb bizonyítékok amelyek összekötik a fő megrendelőt a közvetítőkkel, a megfigyelőkkel és a végrehajtóval is, mert általános meglepetésre a főtárgyaláson a halálos lövéseket leadó Miroslav Marček is beismerő vallomást tett. Szenvtelenül, mindenre kiterjedő részletességgel számolt be arról, hogyan figyelték meg Kuciakék nagymácsédi házát, szerezték be a hangtompítós fegyvert, és hogyan készültek Ján Kuciak elrablására. Az eredeti terv szerint ugyanis az újságírót el kellett volna rabolniuk, majd megölni és a holttestet eltüntetni. Ez Marček szerint azért nem történt meg, mert attól tartottak, bármikor megállíthatja őket egy rendőrségi járőr. „Egy embert a csomagtartóban nem lehet megmagyarázni” – mondta, és 2017 februárjában biztosan úgy gondolta, hogy két meggyilkolt embert soha nem kell megmagyaráznia. Nem is próbálta, csak beszámolt arról, hogy a nagymácsédi ház udvarában álló nyári konyhából figyelte a jegyespárt, aztán amikor Martina kiment, mellkason lőtte Jánt. Mivel a lány visszajött, őt is megölte, mert nem volt rajta álarc, és attól tartott, később azonosítaná.
Kitálalt a cinkos
Az áldozatok szülei zokogva hallgatták végig a tárgyalóteremben, hogyan gyilkolták meg a gyermekeiket. Másnap ők is tanúskodtak: megrázó vallomást tettek arról, milyen űrt hagyott életükben a gyermekeik halála. Kočner végig mosolygott, Zsuzsová pedig megkérdezte Martina Kušnírová édesanyjától, miért tartja őt bűnösnek. A megtört asszony csak annyit mondott: „Ha ártatlan volna, maga is a lánya mellett lehetne, és én is.” Zsuzsová erre sírni kezdett, nyugtatót kellett adni neki, és a további tárgyalásokon már meg sem jelent.
Nem hallotta Peter Tóth tanúvallomását sem, aki elmondta, hogy akkor értette meg az összefüggéseket, amikor a a rendőrség Zsuzsovát is letartóztatta, mert Kočner általa üzengetett a nőnek a börtönből. Addig állítólag azt hitte, Kočner csak azért gyűjti az információkat a róla kritikusan író újságírókról, hogy kipellengérezhesse őket, és ebben szívesen a segítségére volt. Igaz ugyan, hogy egy közös horvátországi nyaraláson – természetesen Kočner luxusjachtján – vendéglátója többször is elmondta neki, hogy meg kell öletni egy újságírót, és a többi megijed, aztán még egyet, és nyugalom lesz, de ezt nem vette komolyan. Nem is foglalkozott vele, annyira elvarázsolta a luxus, amelyben Kočner élt. Később ébredt rá, hogy Kočner azért látott Ján Kuciakban esküdt ellenséget, mert az írásaival veszélyeztette ezt a fényűző életmódot. Kočner Tóth szerint nemcsak a pénzével dicsekedett, hanem azzal is, hogy jó kapcsolatai vannak a bíróságokon, az ügyészségen és a rendőrségen is. Leginkább Tibor Gašpar volt rendőrfőkapitányra támaszkodott, akitől a nyitrai Norbert Bödör közvetítésével szerezte az információkat, de azoktól az üzenetektől is sokat remélt, amelyekkel Zsuzsová politikusokat és más közéleti személyiségeket kompromittált.
Zsuzsová tagad
Peter Tóth azt is elmondta, hogyan üzent neki Kočner a börtönből, és ki mindenkinél kellett volna közbenjárnia a szabadulása végett Róbert Ficótól Mojmír Mamojka alkotmánybírón át egészen a speciális bíróság elnökéig, Michal Trubanig (nem azonos a PS elnökével). Végül kijelentette: nincsenek kételyei azt illetően, hogy Kočner és Zsuzsová tervelte ki és rendelte meg Ján Kuciak meggyilkolását. A bíróság több mint tíz órán át hallgatta ki Tóthot, és az, amit a tanú elmondott, perdöntő lehet. Még úgy is, hogy tudjuk: Peter Tóth a vallomással és azzal, hogy a rendőrségnek átadta Kočner mobilját, a saját irháját menti. A tisztességét illetőn lehetnek kételyeink, hiszen már újságíróként is titkos ügynök volt, később pedig nem átallott Kočner szolgálatába állni, de az hihető, hogy a gyilkosság már neki is sok volt.
A tárgyalás eddigi menetéből úgy látszik, az lehet Kočner veszte, hogy átlépett egy bizonyos határt, amelyen túl már egykori szövetségesei is elhatárolódnak tőle. A vádlottak közöl csak Zsuzsová tart ki mellette állhatatosan, aki a többi tanú szerint fülig szerelmes bele, és vagy még mindig abban bízik, hogy mindenható ura és barátja kiszabadítja, vagy közös jósnőjük ígért neki szép, szabad jövőt, de mindenesetre váltig tagad és hallgat. A vádlottak padján hallgat Tomáš Szabó, a gyilkos sofőrje, és végeredményben hallgat Kočner egyik legjobb és legfontosabb barátja, Norbert Bödör is.
Bödör nem emlékszik
Utóbbi ugyan vallomást tett, de a mondanivalója lényege az volt, hogy semmire sem emlékszik, senkit sem ismer, és semmiről sincs tudomása. Tagadta, hogy ő fizette volna az újságírók megfigyelését, hogy információkat szerzett a rendőrségről, még azt is, hogy Kočnerrel folyamatos kapcsolatban volt, holott a Threema-üzenetek másról tanúskodnak. Nagyjából ugyanezt mondta a Penta befektetői társaság vezére, Jaroslav Haščák is, csak sokkal bővebben és kifinomultabban fejtette ki a semmit. A legérdekesebb az volt, amikor arról beszélt, hogyan akarták Kočnerrel félreállítani a Gorilla-ügyet vizsgáló nyomozót, Lukáš Kyselicát. Emlékezetes Kočner üzenete, amelyben azt írta Haščáknak: Pracujem na odj…ní čuráka.
Egyébként Haščák tagadja, hogy tudna valamilyen Gorilla-hangfelvételről, vagy hogy bárki zsarolta volna vele. Márpedig egy másik felvételen, amelyen Kočner úgy leteremtette Dobroslav Trnka volt főügyészt, mint egy taknyos gyereket, épp arról van szó, hogy Trnka, akinél Kočner letétbe helyezte a felvételt, megzsarolta ezzel Haščákot. Mellesleg, más felvételek is előkerültek Trnka irodájából, de ez egy másik történet, és a hatóságoknak nemigen akaródzik foglalkozni velük. Trnkát ugyan letartóztatták egy másik házi mozi kapcsán, amelyen konyakozás közben Ján Počiatek volt pénzügyminiszterrel egyeztetett arról, hogyan magyarázzák meg, hogy a Tipos-ügyben Szlovákia 13 millió eurót fizetett ki egy ciprusi cégnek, ki is hallgatták, egy éjszakára bent is tartották. Aztán reggel hazaengedték, ő pedig elsőként a gútori kocsmába ment, hogy bedobhasson egy féldecit annak örömére, hogy a speciális főügyész felmentette a hatásköri visszaélés vádja alól. Hogy a Gorilla-ügyben nem fogják felelősségre vonni, az biztos, mert Haščák sosem fogja beismerni, hogy megzsarolták, hiszen ezzel a felvétel valódiságát igazolná.
Bizonyíték lesz a Threema?
A bíróság szerint a rendőrség törvényesen szerezte meg Kočner mobiltelefonjából a kódolt Threema-üzeneteket, felolvasásukról később dönt. Ha elfogadja őket bizonyítékként, Marián Kočner vesztét jelenthetik. Hacsak valami titkos aduász nincs a birtokában, nagyon úgy néz ki, hogy ezt már nem úszhatja meg. Az eddigi tanúvallomások alapján kezd összeállni a kép, milyen viszonyban voltak egymással a vádlottak, és melyikük mit tett, mit mondott, mikor hol volt, kinél mit rendelt meg, kitől miért fogadott el pénzt. Vallott a gyilkos fegyver elkészítője, akit ezért már el is ítéltek három év feltételes szabadságvesztésre, vallott egy nagymácsédi lakos, aki 2018. február 18-án, három nappal a gyilkosság előtt egy diószegi benzinkútnál látta a nyilván terepszemlén járó Tomáš Szabót. Vallomást tettek Kuciak kollégái arról, hogyan fenyegette meg őt Kočner, és a bacsfai golfklub vezetője is beszámolt róla, hogyan randevúzgatott ott Kočner Zsuzsovával.
Andruskó Zoltán vádalkut kötött, és már a 15 éves büntetését tölti, Zsuzsová kérte, hogy a távollétében tárgyaljanak, a tanúk többségét már csak Kočner hallgatta végig ugyanazzal a keserű mosollyal az arcán. Pszichiáterek szerint vagy meg van győződve arról, hogy felmentik, mert tartogat valami tromfot, vagy pszichopata. Akár így, akár úgy, az aranyéletének vége, ebben az országban aligha lesz ember, aki még szeretne üzletelni vagy akár csak kávézni vele. Lehet, hogy még olyan sem akad, aki a börtönben látogatná, mert amint az egyik tanú, bizonyos Jozef Dučák vallomásából kiderült, ő mossa a szennyesét, mert előzetesben még a saját ruháit hordhatja. A felesége és a két lánya talán már hetedhét országon túl jár a megmaradt pénzzel, Kočnernek pedig az egyetlen kapcsolata a külvilággal egy végsőkig lekötelezett, szerény értelmi képességű csicskás. Aki nemcsak, hogy azt nem fogta fel, amikor számlákat írt alá és autókat kölcsönzött a saját nevére Kočnernek, hogy kihasználják, hanem még az alsógatyáit is mossa. Nem sokáig, mert reméljük, hamarosan a börtönben fognak mosni rá. Így múlik el a világ dicsősége.