A hazai néhány fertőzöttből nálunk sem kizárt, hogy akár pár hónapon belül sokezres esetszám váljon, ha a koronavírus terjedése beindul. Nem állítjuk, hogy ez így lesz, és nagyon reméljük, hogy nem, de a vírusfertőzések dinamikájával ettől függetlenül érdemes tisztában lenni. A COVID-19 koronavírus alap szaporodási rátája durván az influenza kétszerese lehet, és így hatásos beavatkozás híján a tényleges terjedése is könnyen begyorsulhat. A fertőzések száma feltehetően egy logisztikus függvény szerint alakul majd, de az inflexiós pont ki tudja, még milyen messze van. Az alábbi cikkben a járványok alapvető matematikájával és a koronavírus potenciális kifutásával foglalkozunk.
A koronavírus számai
Letarolta a közbeszédet a koronavírus, ma már szinte minden hazai munkahelyen, iskolában, de még a vidéki kocsmákban is erről beszélnek az emberek. Vannak, akik nagyon félnek, szemmel láthatóan nő a maszkot viselők aránya is a budapesti tömegközlekedésben. De eközben vannak olyanok is, akik még továbbra is úgy gondolják, hogy ezt az egészet csak felfújta a média. Ha valaki ránéz a hazai regisztrált esetszámra, könnyen gondolhatja, hogy itt még nincs is akkora probléma. Magyarországon ennek a cikknek a szerkesztésekor (március 10-én) összesen 12 fertőzöttről tudni.
A KORONAVÍRUS HELYES MEGÍTÉLÉSÉHEZ UGYANAKKOR NAGY HIBA AZ AKTUÁLIS SZÁMOKBÓL KIINDULNI. AMI IGAZÁN ÉRDEKES, AZ AZ ESETSZÁMOK MÖGÖTT MEGBÚJÓ TREND.
De miféle idősorral is állunk szemben egy vírusfertőzés esetében, és vajon hogyan lehetne ezt modellezni? Az alábbiakban most ennek a kérdésnek a matematikai alapjaival foglalkozunk, amely bár közel sem ad mindenre választ, de arra jól rávilágít, hogy mekkora bizonytalanság (és egyben veszély) övezi a koronavírus terjedését.