Ezért veszélyesebb a koronavírus az idősebbekre

Egy ilyen járvány idején szembesülhetünk azzal, mennyire erősek a társadalmi infrastruktúráink. A jó táplálkozás, a rendszeres mozgás és társas kapcsolatok is javítják az egészségünket. Utóbbiak viszont a világjárvány idején csökkenhetnek, ezért tennünk kell azért, hogy biztonságosan, de továbbra is kapcsolatban maradjunk.

Mindezzel együtt még az idősebb korosztályokból kikerülő Covid-19-betegek nagy többsége is leküzdi a fertőzést. A jó egészségi állapotú idősebbek nagy valószínűség szerint túlélik. https://444.hu/2020/03/14/ezert-veszelyesebb-a-koronavirus-az-idosebbekre

Az izoláció megoldás, de probléma is
A fiziológia mellett az is nagy szerepet játszik, hogy a társadalom hogyan kezeli az időseket. Minthogy még nincs vakcina a koronavírus ellen, egyelőre az olyan intézkedések, mint a társadalmi távolságtartás vagy a karantén a leghatékonyabb védekezés.

Csakhogy a nagyon időseknél ez is gondot okoz. Kutatók arra jutottak, hogy az időseknek kb. a negyedére igaz, hogy társadalmilag elszigetelt, és 43 százalék magányosnak érzi magát. Lehetsz elszigetelt, miközben nem érzed magad magányosnak, és lehetsz magányos is, miközben nem vagy elszigetelődve, de úgy néz ki, mindkét állapot árthat a fizikai és a mentális egészségnek. Kutatások szerint ezzel szemben a kiterjedt szociális hálóval és gyakori interakciókkal bíró idősek egészsége javulhat.Paradox módon tehát a Covid-19-től való védelem érdekében izolált idősek életminősége és így az egészsége is romolhat az izoláció miatt.

Egy másik kérdés az, hogy milyen az idősebbek kapcsolata az egészségüggyel. Az életkorral járó krónikus betegségek miatt gyakrabban igényelnek egészségügyi beavatkozást vagy folyamatos kezelést, például otthonokban. Így aztán, ha valahogy bejut egy ilyenbe a vírus, futótűzként terjedhet el a lakók között. (Washington államban egy idősotthonba be is szabadult a vírus, és 50 lakót fertőzött meg, közülük 23 meg is halt.) Viszont az is gondot okozhat, ha az idős emberekkel foglalkozó gondozók megijednek a járványtól, és már egy tüsszentés után lelépnek, nem hajlandók ápolni a krónikus betegségektől szenvedő öregeket.

A 2011-es népszámláláskor 2 millió 331 ezer 60 év feletti állampolgárt regisztráltak Magyarországon, ez a teljes népesség 23,5 százaléka, miközben a 60 év felettieknek csak a 2,7 százaléka, 63 ezer ember élt intézetben. Sok idős ember barát, családtag, munkatárs, munkáltató, orvos vagy tanár. A társadalom olyan rétegéről van szó, ami nem csak GDP-ben mérhető értékkel járul hozzá a közös boldogulásunkhoz. (Vox)