Rossz példát mutat a kormány, ha fizetés nélküli szabadságra kényszeríti a pedagógusokat az iskolabezárás idejére. A miniszterelnök ezzel kapcsolatos kijelentése nem is titkolt zsarolás és minden munkavállaló számára általános fenyegetés – írja a Magyar Szakszervezetik Szövetség. A MASZSZ egyetért a Pedagógusok Szakszervezetének ezzel kapcsolatos követelésével: a tanároknak a kényszerű iskolabezárást követően is meg kell kapniuk a fizetést.

Nem lehet olyan helyzetet teremteni, amelyben fizetés nélküli szabadságként kezelik a karanténban töltött időt vagy esetleg a majdani iskolabezárás után a gyerekek otthoni felügyeletét – jelentette ki Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke, aki a miniszterelnök Kossuth Rádióban tett kijelentésére reagálva megjegyzi: pedig éppen maga a kormány készül megvonni a fizetést a pedagógusoktól az oktatási közintézmények bezárásának idejére. A mintegy 130 ezer tagot képviselő szövetség elnöke szerint már így, e kijelentés nélkül is éppen elég nagy a káosz és a vita a munkahelyeken a karanténban töltött idők majdani elszámolásáról, s mindenki várja a hivatalos iránymutatást. A kormány eddig nem készítette el a helyzetre szóló protokollt sőt, a kormányfő a pedagógusokról tett kijelentésével óhatatlanul is fokozta a zavart. Az elnök leszögezi: a MASZSZ, akárcsak a többi szakszervezet is azon van, hogy elmúljon ez a zavar, s oldódjon a feszültség, ezért kész egyeztetni a más országokban már bevált gyakorlat hazai átültetéséről – ajánlja fel az elnök. Kordás és a szakszervezetek tapasztalata szerint a szövetséghez naponta tucatjával érkeznek a kérdések arról, hogy mi a hivatalos álláspont a várható tömeges karantén helyzet kezelésére. Mivel nincsenek „központi” válaszok, csak helyben gyártott ötletek, szinte vágni lehet a naponta növekvő feszültséget egyre több munkahelyen.

A MASZSZ ezért – is – egyetért a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) közleményben tett kijelentésével, miszerint elfogadhatatlan Orbán Viktor kormányfő március 13-ai, a Kossuth Rádiónak adott nyilatkozata, amelyben kijelentette, nem kaphatnának juttatást a pedagógusok, ha bezárnák az intézményeket vagyis, a tanároknak fizetés nélküli szabadságra kell menniük. Kordás szerint ez nemcsak a pedagógusok, hanem minden munkavállaló számára fenyegető kijelentés. A MASZSZ a PSZ-szel egyetértve visszautasítja a kormányfő fenyegetőzését. A szakszervezetek azt várják, hogy a miniszterelnök ne fizetés nélküli szabadsággal fenyegetőzzön, hanem dolgoztassa ki végre szakértőivel azt a szakmai, jogi és pénzügyi protokollt, amihez a munkáltatók és munkavállalók is igazodhatnak.