A sebészi maszk nem
alkalmas a védelemre, egy beteget vizsgáló, ellátó orvost nem óv meg a koronavírustól, jelentette ki Kincses Gyula. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke és vezetőtársai közös sajtótájékoztatón figyelmeztettek arra, hogy az egészségügyi dolgozók megfelelő védelme nélkül nem lesz képes kezelni a járványt az állami betegellátás, és jelenleg egyáltalán nem állnak rendelkezésre az orvosok, nővérek, szakdolgozók védelméhez
szükséges eszközök.
Kincses emlékeztetett, a kamara éri el a legtöbb orvost Magyarországon a legkönnyebben, éppen ezért örömmel részt vennének a koronavírus elleni felkészülésben is. Egyetlen alkalommal ugyan meghívták a kamarát az operatív törzs ülésére, van tehát valamiféle párbeszéd a kormánnyal, de kijelentette:
a kamara szeretne együttműködni a kormányzattal, ám ehhez komoly kormányzati szándék is kell.
Noha úgy tűnik, hogy ez a járvány ügyében megvan, ugyanakkor fontos figyelmeztetniük a lakosságot, jelenleg nem állnak rendelkezésre a megfelelő feltételek a magyar egészségügyben dolgozók biztonságos munkavégzéséhez. Úgy fogalmazott, az az alapállásuk, hogy az egészségügy a kiélezett helyzetben is teszi a dolgát, de ugyanezt várják el a kormánytól is. Mint többször megismételte:
Biztosítsa a kormány a megfelelő védelmet az egészségügyi dolgozók számára. (…) A sebészi maszk nem alkalmas a védelemre, csak a fertőzés továbbadását akadályozza, de a kezelőorvosok védelmét nem.
Kincses szerint ugyanis jelenleg sem a háziorvosok, sem az akut betegellátásban részt vevő más orvosok és egészségügyi szakdolgozók védelme nem kielégítő, sőt, lényegében egyáltalán nincs is ilyen, hiszen minden szinten hiánycikkek a védőfelszerelések.
A büntetés-végrehajtási (bv) intézményekben gyártott egyszerű sebészi maszkokon kívül ugyanis egyelőre semmilyen speciális védőfelszerelés nem áll rendelkezésre megfelelő számban sem az alapellátásban, sem a legtöbb intézményben, így éppen a betegellátásban részt vevők váltak a legveszélyeztetettebbé. Hiába van lélegeztetőgép, ha nincs megfelelő személyzet
– fogalmazott a kamarai elnök, hozzátéve, hogy ez a rendkívüli helyzet is indokolja, hogy a kormány biztosítsa a megfelelő munkakörülményeket és bért az egészségügyi dolgozók számára, mert nemcsak a mostani személyzet életben- és biztonságban tartása, hanem a szakmában való megtartása is létszükségletté vált, amit éppen a koronavírus okozta fenyegetés mutat meg.
Fotó: Bődey János / Index
Ezért kérik, hogy az általuk tett, éppen a napokban tárgyalt bérjavaslatot a kormány fogadja el. „Az önként vállalt többletmunka felmondása nem sztrájk, az egészségügy dolgozói mindenben eleget tesznek a kötelességüknek” – jelentette ki, hozzátéve: a kamara tovább folytatja a bérharcot, és a bértárgyalásokon ezekben a nehéz időkben is kiállnak az emelési javaslatuk mellett.
A járvány alatt az orvosi kamara semmilyen olyan akciót nem indít, amely az ellátást veszélyezteti, de a kiélezett helyzet ellenére az önkéntes túlmunka felmondásáról szóló orvosi nyilatkozatok letétbe helyezést a mai napon elkezdjük
– tette hozzá Kincses, többszöri kérdésre ugyanakkor tisztázta, hogy nem fenyegetnek, csakhogy éppen a mostani, még nem országos járványt jelentő, de a világjárvány közelsége miatt kiélezett helyzetben, a frontvonalban dolgozók áldozata mutatja meg, mennyire indokolt a kérésük.
index.hu