A csalódott olaszok kínaira

cserélik az EU-s zászlókat – ezzel a címmel jelent meg híradás a kormány által is támogatott vajdasági magyar vajma.info-n és a kormányközeli Vadhajtásokon is. Az ismeretlen eredetű hír egy szerb portálon át jutott el a magyar olvasókhoz, de a forrása még ennél is furcsább. Kinyomoztuk hol készült a fotó, és beszéltünk a zászlót felhúzó olasz céggel: szó sincs arról, hogy az Európai Uniót okolnák.

“A koronavírus pandémia okozta válságban, amely leginkább Olaszországot sújtja, úgy tűnik, elmaradt az Európai Unió szolidaritása ez iránt az ország iránt, Kína viszont sokat segített ebben a nehéz helyzetben Olaszországnak. Ezt felismerték az olasz polgárok is, így a közösségi hálókon olyan képek jelentek meg, amelyeken Olaszország az EU-ban csalódott polgárai mindenütt leveszik az Európai Unió zászlaját, és helyette Kínáét tűzik ki” – írja oldalán a vajma.info.

A vajdasági portál – amelyet a Miniszterelnökség és a Bethlen Gábor Alap is támogat – a zászlócseréről szóló írásában a szerb telegraf.rs-re hivatkozik, a szerb portál pedig egy twitter bejegyzésre.

A libanoni Sara_Haj már sokadik közlője az állítólagos zászlócserének, ha a Google képkeresőjének lehet hinni. Ugyanakkor a március 23-án felbukkant sorok leginkább arab nyelvű twitterekben köszönnek vissza, az egyik ilyen a magát Yemeni International Press-nek nevező oldal. Ő a facebookra is kitette a zászlócsere hírét.

Sanaa Al-Inbaria twitter bejegyzéséből már több is kiderül, a posztoló a “híres iráni-amerikai író, Wali Nasr-ra” hivatkozik, és egyből az USA-koronavírus összeesküvésről ír. Wali Nasr viszont valójában nincs. Vali Nasr (szimpla v-vel) ellenben létezik, ő valóban író, de sosem terjesztette a kínaiakhoz köthető összeesküvés elméletet. A twitterek közös pontja, hogy egyik hastagje az USA közel-keleti politikáját bíráló bejegyzésekhez vezet.

A Google szerint a kínai-olasz zászlócsere képe keresésünkkor négy helyen jelent meg a neten: kétszer hozza a szerb telegraf.rs-t, egyszer a vajma.info-t és egyszer a kínai twoeegz.com-ot.

Az ő szövegük szerint Lengyelország ellopott 23 ezer Kínából érkező, Olaszországnak szánt védelmi maszkot, sőt, mi több, elrabolták azokat. De, hogy ezt az információt honnan veszi, nem tudni, az állításokat egyetlen más oldal sem támasztja alá, a cikkben hivatkozások sincsenek.

A Google először csak egy cikket adott ki erre, amelyben a notesfrompoland.com írt az állítólagos maszkrablásról. Az anyagból azonban kiderül: ez egy valódi álhír, a lengyel külügyminiszter ugyanis a twitteren jelentette be, hogy nem történt ilyen.

A fotó nem sokkal később a szélsőjobboldali vadhajtasok.hu-n is felbukkant, a már ismert szöveggel, miszerint a “leszedett EU zászló helyére a kínai vagy az orosz zászlót helyezik, hiszen az alkalmatlan és életképtelen Európai Unió helyett Oroszország, Kína és Kuba nyújt segítséget az olasz népnek a koronavírus elleni küzdelemben.”

https://atlatszo.hu/2020/03/26/eu-ellenes-alhir-lett-a-koszonetnyilvanitasnak-szant-olasz-zaszlofelvonasbol/?fbclid=IwAR16bNtVXAwckAS0cIbo48f4bnrzhQBQtEsCSFrXwXyrerovx6IOgh0JiRY