Legtöbben éppen a

létszámgondok miatt tartanak az átalakítástól: beszéltünk például olyan, Borsod megyében dolgozó háziorvossal, aki egy több mint ötvenezer lakosú járás hét orvosa közül maradt egyedül 65 éven aluliként. Ám mivel neki is van krónikus betegsége, ami miatt elvileg nem találkozhatna beteggel, fogalma sincs, hogy kikből állhatna fel az akut ellátási központ és hogyan tudnák a két kötelezően elkülönítendő rendelést fenntartani. De a létszámproblémákért nem feltétlenül kell vidékre menni: a 13. kerületben is csak néhány, hadra fogható 65 éven aluli háziorvos és több betöltetlen praxis van, a gyerekorvosoknál pedig még rosszabb a helyzet, emiatt rejtély, hogy a megmaradt kevesek hogyan tudnák a centrumonként szükséges napi három – légúti, nem légúti + ügyeleti-kijárós (és azon belül is légúti – nem légúti) – szolgálatot biztosítani.

Bár a létszámproblémákra az utasításból kiolvashatóan a miniszter is gondolt, a javasolt megoldás többeket töltött el riadalommal mint megnyugvással: ajánlása szerint ugyanis ott, ahol a gyermekorvosi és a felnőttorvosi ellátás párhuzamosan nem biztosítható, lehetőség van részben vagy egészben a kétfajta ellátás összevonására. Például lehet párhuzamos „nem légúti” és összevont, „légúti” rendelés, vagy fordítva, vagy nappalra párhuzamos gyerek és felnőtt, éjjelre és ügyeleti időszakra pedig összevont ellátás.

És mégis mit tegyek, ha jön a hetvenéves krónikus szívbeteg, vagy magas vérnyomásos, amikor a problémájáról negyven éve olvastam utoljára, az egyetemen?

– kérdezte kétségbeesetten egy Pest megyei gyerekorvos, de akadt olyan háziorvos is, akit ennek fordítottja: a számára ismeretlen gyerekbetegségek rettentettek el, mivel bevallása szerint nem biztos benne, hogy szakszerűen meg tudná állapítani egy babapopsin észlelt foltról, hogy az egyszerű pelenkakiütés-e vagy valami fertőző betegség.

https://hvg.hu/itthon/20200326_Visszakozik_a_kormany_az_alapellatas_teljes_felforgatasatol