- Az átlagos lappangási idő 5-6 nap, de 2-14 nappal számolnak.
- „Az eddigi adatok alapján a fertőzőképesség a tünetek meglétekor a legnagyobb, de jelenlegi ismereteink szerint fertőzőképesség előfordulhat a megbetegedés kezdete előtt is.” A biztonság kedvéért két nappal számolnak a kontaktkutatásban.
- A fertőzőképesség valószínűleg a tünetek súlyosságával arányos.
- A fertőzötteknék a légúti mintákból a tünetek megjelenését megelőző 1-2 napban már kimutatható a vírus.
- Közepes súlyosságú megbetegedés esetében 7-12 napig, súlyos megbetegedés esetén akár 2 hétig is kimutatható a vírus a légúti mintákban, a fertőzőképesség feltehetően ugyanebben az időszakban áll fenn.
- Ritkák az olyan esetek, ahol tünetmentesen zajlik le a fertőzés (becsülten 1-3%)
- A betegség leggyakrabban (kb. 80%-ban) enyhe vagy közepesen súlyos formában zajlik, ekkor a klinikai kép az enyhe légúti fertőzéstől a nem súlyos tüdőgyulladásig terjedhet.
- A megbetegedések 14%-a súlyos lefolyású.
- A betegek 6%-ánál alakulhat ki kritikus állapot, amikor légzési elégtelenség, szeptikus sokk, többszervi elégtelenség jelentkezik.
- A WHO adatai szerint a megbetegedés jellemzően lázzal (a betegek 88%-ánál), száraz köhögéssel (68%), fáradékonysággal (38%) jár. Előfordul produktív köhögés (33%), nehézlégzés (19%), torokfájás (14%), fejfájás (14%), izom- vagy ízületi fájdalom (15%), hidegrázás (11%). Ritkább tünet a hányás (5%), hasmenés (4%).
- A gyerekekről azt írják, hogy „feltehetően ők éppúgy megfertőződhetnek, mint a felnőttek, azonban náluk a betegség jellemzően tünetmentes vagy enyhe formában zajlik, igen ritka a szövődmény kialakulása.” Nem írják, de egyre több hír van arról, hogy gyerekeket is megbetegíthet súlyosan a járvány. A kisbabákra is nagyon oda kell figyelni.
Jó tudni, hogy a kézikönyv szerint mi várhat arra, aki koronavírus-gyanús. Elvileg a kórház bejáratánál egy külön folyosót alakítanak ki, ami egy előzetes vizsgáló helyiségbe fut. Aki lázas, arra sebészi maszkot adnak, hogy kevésbé fertőzzön. Azokat, akiktől mintát vettek, de még nincs meg a laboratóriumi vizsgálat eredménye, potenciális koronavírus-pozitív betegnek tekintik, és lehetőség szerint izoláltan elhelyezik. Ez ideális esetben jól szellőző, komfortos, külön (egyágyas) kórterem. Ha nincs ilyen, akkor sem lehet egy szobába rakni a még csak gyanús eseteket a már igazoltan fertőzöttekkel. Szintén nem kerülhetnek a teszt alapján koronavírussal fertőzött, de tünetmentes betegek a vírus tüneteit mutató fertőzött vagy akár még csak gyanús betegekkel egy szobába. (A kórházi ágyak felszabadítása érdekében a tünetmentes koronások számára leginkább otthoni karantént írnak elő.) A megerősített fertőzöttek más lehetőség híján lehetnek egy szobában, de az ágyaiknak legalább 1,5 méterre kell lenniük egymástól.
Kulcskérdés az egészségügyi dolgozók védőfelszerelése. A leírtak alapján ebben hiba nincs. A koronás betegekkel érintkezőknek (orvosok, nővérek, takarítók, fertőtlenítést végzők, hulladékkezelésben részt vevők) ezeket a szakszerűen felvett, megfelelően illeszkedő egyéni védőeszközökből álló védőfelszerelést kell viselnie:
- FFP2 vagy FFP3 respirátor (légzésvédő),
- védőszemüveg vagy arcvédő
- kesztyű (egyszer használatos)
- védőruha vagy köpeny (hosszú ujjú, egyszerhasználatos, vízlepergető anyagú)
- sebészi műtős sapka (egyszer használatos).
https://4cdn.hu/kraken/image/upload/s–ZnpOmun8–/w_330/7Qu1JyunGG9E1ZO12ps.jpeg 330w, https://4cdn.hu/kraken/image/upload/s–jM6RZzw_–/w_748/7Qu1JyunGG9E1ZO12ps.jpeg 748w, https://4cdn.hu/kraken/image/upload/s–Vh0Ttd4V–/w_994/7Qu1JyunGG9E1ZO12ps.jpeg 994w, https://4cdn.hu/kraken/image/upload/s–Z7ip4Eqk–/w_1160/7Qu1JyunGG9E1ZO12ps.jpeg 1160w” sizes=”(max-width: 320px) 290px, (max-width: 360px) 330px, (max-width: 768px) 748px, (max-width: 1024px) 994px, 1160px” style=”box-sizing: border-box; height: 444.989px; vertical-align: middle; display: block; max-width: 100%; position: absolute; width: 664.17px;”>Fotó: Balogh Zoltán/MTI/MTVA
Amennyiben minden a leírás szerint megy, nagyon sok védőeszközt kell használni, miközben ezekből mindenhol a világon hiány van. Nekünk is van tudomásunk arról, hogy volt, ahol az egyszer használatos köpenyt fertőtlenítették, és így használták újra. Úgy tudjuk, a kínai szállítmányok valamennyire javítottak a helyzeten a kijelölt részlegekben, máshol továbbra is nagyon szűkösek a készletek.
Amennyiben nincs elég légzésvédő maszk, „akkor rangsorolni kell, hogy mely beavatkozásoknál alkalmazzák”. Ez a rangsorolás így néz ki: „az elsődleges prioritást az egészségügyi dolgozók jelentik, közülük is különösen azok, akik aeroszol-képződéssel járó beavatkozásokat végeznek, ideértve az intubációt, a légúti leszívást, a bronchoscopiát és a légúti váladék felszakadásának elősegítését. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) hangsúlyozza, hogy az új koronavírus kimutatásához szükséges orr/garattörlet vétele is aeroszol-képződéssel járó beavatkozásnak számít”.
A spórolás érdekében azt javasolják, hogy a tesztek mintavételére kijelölt helyiségben „ugyanazon egészségügyi dolgozó több órán át folyamatosan végezhet mintavételt egy szett védőeszköz viselésével”. A legnagyobb védelmet nyújtó, de nagyon korlátozottan rendelkezésre álló maszkokat is cserélni kellene 4 óránként.
A COVID-19 betegek ellátásában résztvevő egészségügyi dolgozók viseljenek sebészi orr-szájmaszkot, amennyiben légzésvédő maszk „nem áll rendelkezésre számukra”.
Szintén FFP2-es vagy FFP3-as maszk hiánya esetén „a takarító és a hulladékot kezelő személyzetnek sebészi maszkot ajánlott viselnie, a többi védőeszköz mellett (kesztyű, védőszemüveg/arcvédő, köpeny) mellett”. Ilyen védőeszközt kell használnia azoknak is, akik koronavírusban vagy koronavírus-gyanúban elhunyt holttestet boncolnak. Van arra egyébként előírás, hogy a koronavírus-gyanús haláleseteknél mintát kell venni az elhunyttól, „a halál beálltának megállapítása utáni 30 percen belül”. Ehhez is védőfelszerelés kell.
Voltak korábban hírek arról – amikor ezekről még adtak tájékoztatást -, hogy orvosok karanténba kerültek, mert nem megfelelő védőfelszerelésben láttak el koronás betegeket. A kézikönyben külön meghatározták, hogy milyen kockázatokat jelent, ha egy orvos védőfelszerelés nélkül, vagy hiányos védőfelszerelésben kezelt fertőzöttet, és mi ilyenkor a teendő.