Az állattartás helyi szabályairól szóló önkormányzati rendelet hatályon kívül helyezéséről is javaslat kerül a közgyűlés elé. Az életbelépő kormányrendelet kitér az ebtartásra, a haszonállatok tekintetében pedig megszünteti az egyedszám szerinti korlátozást.

Az önkormányzati rendelet eddig meghatározta, hogy ingatlanonként hány kutya tartható, a hatályon kívül helyezésével ez így általánosságban már nem határozható meg. Miklós Béláné hatósági főosztályvezetőtől megtudtuk, ez nem azt jelenti, hogy ezután nem lesz korlátozás, hanem azt, hogy másképp fogalmazzák meg a szabályozókat.
– A kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló kormányrendelet meghatározza, hogy a méret szerint három kategóriába sorolható ebek számára minimálisan mekkora mozgásteret kell biztosítani – mondta a főosztályvezető. – Kutyát ezután is csak úgy lehet tartani, hogy az egyrészt természetes viselkedését ne akadályozza, ugyanakkor a környező lakóközösség kialakult élet- és szokásrendjét se zavarja, sem tartósan, sem pedig szükségtelenül.

A haszonállatok esetében az eddigi övezeti felosztás, és ezzel egyidejűleg az egyedszám szerinti korlátozás megszűnik, de az állattartás magasabb szintű jogszabályok által továbbra is szigorú előírások betartását követeli meg.
– A haszonállatok tartási céljára szolgáló építmények kialakításakor kötelezően szem előtt tartandó védőtávolságokkal kell számolni – mondta Miklós Béláné. – Vizsgálni kell az állattartást szolgáló meglévő és új gazdasági épületek műszaki paramétereit, valamint a különböző vízügyi tartalmú jogszabályokban – ilyen például a felszín alatti vizek védelméről szóló, és a vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezéssel szembeni védelméről szóló kormányrendelet – foglalt feltételek teljesülését, ezen belül többek között a haszonállat-tartással összefüggésben keletkező trágyatárolás feltételeit is.

Mindezeken túl tekintettel kell lenni az adott városrész jellegére és kialakult szokásrendjére is. Ezek fényében például Martin-kertvárosban továbbra is lehetőség lesz a sertéstartásra, de azt, hogy melyik ingatlanon lehet tartani és mennyit, az ágazati jogszabályoknak való megfelelés vizsgálatát követően egyedi hatósági döntések eredményeként lehet megállapítani.

Az övezeti besorolás szerint kötelezően előírt egyedszám csak abban az esetben korlátozható, ha az állattartással érintett személyeket tartósan és szükségtelenül zavarja tulajdonjoguk gyakorlásában az állattartás. Ekkor a jegyzőhöz, illetve a bírósághoz fordulhatnak birtokvédelmi igényük érvényesítésére, kérve a zavaró tevékenység megszüntetését.
– A települési önkormányzat jegyzője az állatvédelemre, valamint az állattartásra vonatkozó szabályok megsértése esetén az állattartást megtilthatja, korlátozhatja, az állattartót meghatározott építési munka elvégzésére kötelezheti, illetve állatvédelmi bírságot szabhat ki – tette hozzá a hatósági főosztályvezető.