TOVÁBBRA IS AZ
EDDIGIEK SZERINT LESZNEK GYAKOROLHATÓK A POLGÁRMESTEREK JOGOSÍTVÁNYAI VESZÉLYHELYZETBEN, A KORMÁNY ELTEKINT AZ ERRE VONATKOZÓ MÓDOSÍTÁSI SZÁNDÉKÁTÓL.
– nyilatkozta Gulyás Gergely szerdán az MTI-nek.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint az ellenzék által élesen kritizált keddi törvényjavaslat azért született meg, mert az elmúlt hetekben éppen az ellenzék részéről érték kritikák azt a gyakorlatot, amely a polgármestereket jogosítja fel arra, hogy veszélyhelyzetben a védekezés érdekében a képviselő-testület jogaival éljenek. Azonban Karácsony Gergely pont azt vetette a kormány szemére, hogy öncélúan likvidálnák a települések önállóságát,
ennek a totális hatalomgyakorláson kívül nincs értelme, viszont megakaszthatja a védekezést és emberéletekbe kerülhet.
Gulyás azzal indokolta a törvényjavaslat visszavonását, hogy azzal
a szabályozás eddigi kritikusai ma már láthatóan nem értenek egyet, és a kormány a veszélyhelyzetben a lehető legszélesebb körű, pártpolitikai határokra tekintet nélküli összefogásra törekszik
A veszélyhelyzet kihirdetése után ugyanis az önkormányzatok döntési jogait, éppen a katasztrófavédelmi törvény vonatkozó pontja alapján – a források felhasználására, illetve egyéb intézkedésekre vonatkozóan is – a polgármesterekre ruházták át. Jelenleg tehát az ország valamennyi helyhatóságán a polgármesterek rendeleti úton kormányozhatnak. A vonatkozó rész pedig éppen ezt a jogkört kötötte volna a védelmi bizottságok előzetes döntéséhez – azaz tette volna súlytalanná.
A koronavírus miatt elrendelt veszélyhelyzetben a polgármesterek a szokásosnál jóval szélesebb jogkörrel rendelkeznek, így számos olyan kérdésben egyedül dönthetnek, amelyek segítenek a hatékony védekezésben. Van azonban, ahol viszont nem csak a védekezésre gondolnak a városvezetők, a döntési jogkört ugyanis meglehetően tágan lehet értelmezni.