Az ingyenes hívószámon, a 06 80 46 00 46-on eddig több mint négyszázan kértek segítséget a város szakembereitől. Nemcsak az időseknek, hanem minden hozzájuk forduló, nehéz helyzetben lévő miskolcinak igyekeztek gyors és hatékony segítséget nyújtani. Az idősellátásban lévő 1600 miskolciról is gondoskodik a város, csakúgy, mint azokról, akiknek az elmúlt hetekben nem volt kitől segítséget kérniük. Emellett fertőtlenítőszereket és védőfelszereléseket is biztosított az önkormányzat az első vonalban lévőknek, többek között a szociális területen dolgozóknak. Eddig csak ez utóbbiakra 16 millió forintot fordított Miskolc.
Akiknek a rendészek segítenek
Eddig 460-an kértek segítséget csak a Miskolci Önkormányzati Rendészettől az ingyenes telefonszámon. Ez az adat naponta változik, hiszen újabb betelefonálók is hívják őket, az egyedül lévő, rászoruló emberek többségénél pedig nem egyszeri segítségről van szó. Önkormányzati feladatként több mint 390 hetven év feletti időssel tartják a kapcsolatot. Legtöbbször bevásárlásban, gyógyszerkiváltásban, csekkfeladásban kérik a segítségüket a nyugdíjasok, átvételi elismervénnyel, blokkal elszámolnak. Hetven év alattiak is kértek segítséget – ez ugyan nem önkormányzati feladat -, de ilyenkor is igyekeznek minden rászorulónak megoldást találni a bajára, kérésére.
Többször is volt szükség azonnali segítségre, például inzulinra. Itt nem mérlegelték, hogy ez kinek a hatásköre, a rendészek segítségére siettek a telefonálóknak. Majd hatvanan kértek ételkiszállítást, ezért fizetnek is.
A MIÖR segít a járványügyi karanténban lévőknek is, jelenleg 50 körüli a számuk, akik igénylik, azoknak intézik a bevásárlásukat, illetve azt, amire nagy szükségük van. A M.A.M.I. önkénteseknek szóló program kezdeti koordinálást is ők végzik, a játszóterek lezártságát is az önkormányzati rendészek felügyelik a városban, emellett a fiatalabb és idősebb korosztály bevásárlási időszakaiban is segítenek a rend fenntartásában. „Maradj otthon!” – ezt a programot is képviselik a városban.
idosgondozas
Mások is segítségre szorulnak
A MESZEGYI eddig is sok embernek segített, azonban a veszélyhelyzetben még több emberhez kell eljuttatniuk a meleg ételt, a mindennapi figyelmet és törődést. Házi segítségnyújtásban 584, bentlakásban 638, idősek átmeneti gondozóházában 44 gondozottjuk van. Őket most is ellátják, ápolják. Emellett az idősek nappali ellátáséban korábban is 400-an vettek részt, ők étkezést is kaptak, amit most már – a veszélyhelyzetre való tekintettel – mindenkinek házhoz visznek. Az étel kiszállításában – ami nem csak logisztikai feladat – mostantól a bölcsődék és a családsegítő szakemberei is segítik őket, hiszen a Miskolci Egyesített Szociális és Gyermekjóléti Intézményben idősellátással megközelítőleg 500-an foglalkoznak, ők vettek részt eddig is 1600 ember ellátásában, köztük olyanokéban is, akiket naponta háromszor kell felkeresni a reggeli teendőktől az esti lefektetésig. Ez ebben a helyzetben sem változik. Emellett mostantól azoknak a 70 év alatti miskolciaknak az ellátásában is tevékenykednek, akik segítséget kértek, például bevásárlásban vagy gyógyszerkiváltásban.
A hajléktalanok is védelem alatt állnak
Időközben a Magyar Vöröskereszt Központja a helyzetre és a megyei kórház jelzéseire reagálva férőhelyen felüli, intézményen kívüli ellátást indított el az önkormányzat által rendelkezésére bocsátott épületben. Így biztosítva, hogy a még ma is utcán élő vagy a kórházi ellátásból kikerülő, egyébként hajléktalan emberek biztonságos környezetben legyenek a koronavírus-járvány idején. Miskolc polgármesterének, Veres Pálnak a megbízásából Duberné Dunaveczki Éva, a Magyar Vöröskereszt miskolci Hajléktalanokat Gondozó Központjának vezetője koordinálja mostantól a megyeszékhely feladatait, és dolgozik együtt a városban működő többi, a hajléktalanok ellátására szakosodott intézménnyel. A meghatalmazás a koronavírus világjárvány következtében kialakult veszélyhelyzet idejére szól.