„Véleményem szerint a gyors tesztelés a legfontosabb, amennyiben ez működik, akkor optimisták lehetünk a növekedési kilátásokkal kapcsolatban. Ha például egy teszt 10 ezer forintba kerül, és havonta le kell tesztelni 500 000 embert Magyarországon, akkor az 5 milliárd forint havonta, egy évre 60 milliárd. Ami a potenciális gazdasági károkhoz képest semmi. De ha drágább, és több embert kell tesztelni, még az is sokkal olcsóbb, mint a recesszió.”
Hogy milyen drága a járvány okozta kárelhárítás, az már most látszik. A fertőzés egyik európai gócpontjának számító Spanyolország pélául a GDP ötödét kitevű mentőcsomagot állított össze. Még a magyar kormányfő, Orbán Viktor is arról beszélt tegnap, a valaha volt legnagyobb gazdaságélénkítő mentőcsomagot kell összeállítani Magyarországon a járvány miatti gazdasági leállások ellensúlyozására.
Zsiday szerint Európa és az USA is be fog zárkózni, egyértelmű, hogy a karantén működik a vírus elleni küzdelemben, Kína példája is mutatja. Ugyanakkor számos, kevésbé fejlett ország képtelen lesz majd megbírkózni a kórral. Vagyis, noha nagy gazdasági visszaesés árán, bezárkózva és szigorú intézkedéseket betartva a fejlett országok képesek lesznek kezelni a helyzetet, továbbra is fennáll majd a visszafertőződés kockázata, vagyis az, hogy valaki kívülről újra behozza a kórt. „A gyorsteszt ezt is megoldja. Az országhatáron (szerencsésebb esetben a schengeni határokon) minden belépőt tesztelnek (a költséget a belépők fizetik).”
Ha ez összejön, a vírus vereséget szenvedett
Zsiday Viktor – mikor a vírus megjelent Kínában, már figyelte a híreket és fedezte kockázatait. Fotó: Orbital Strangers
„Összességében azt gondolom, hogy a karantén-fázis után a tömegtesztelés felé fognak fordulni a kormányok.
Ha ez kellő mennyiségben, és megfelelő árakon kivitelezhető, akkor a vírus vereséget szenvedett, és a gazdaság 2020 második felében stabilizálódhat, 2021-től pedig fellendülhet.
A befektetők szempontjából tehát a tesztekről, gyorsaságukról, árukról, elérhetőségükről szóló hírek valószínűleg fontosabbak most bármely gazdasági statisztikánál.”
https://forbes.hu/penz/tomegesen-tesztelni-draga-igen-de-jobb-mint-az-osszeomlas/