Az opeatív törzs
szombati tájékoztatóját dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos azzal kezdte, hogy szombatra viszonylag magasabb számban emelkedett a fertőzöttek száma. 1310 koronavírus-fertőzöttet tartanak nyilván Magyarországon, reggelre 120-szal nőtt az igazolt esetek száma. A járványnak 8 újabb halálos áldozata van, 5 férfi és 3 nő. A korábbi tájékoztatás szerint a férfiak között 59, 60 és 62
éves is van, a többi áldozat 81-91 év közötti, mindegyiküknek volt kiegészítő betegsége, például légzési elégtelenség, magas vérnyomás vagy daganatos betegségek.
Közel 32 ezer vizsgálatot végeztek el a kijelölt laboratóriumok, ehhez hmég hozzájönnek azok a számok, amiket az Országos Mentőszolgálat szakemberei, illetve más laboratóriumok vizsgálatak, hogy ez összesen mennyi tesztet jelent arról nem esett szó.
A Pesti úti idősek otthonábanpéntek este további 56 fő tesztje lett pozitív, a fertőzötteket már a Korányi kórház, Bajcsy Zsilinszkí kórház és a Szent János kórház fogadta. Közülük sokan tünetszegények vagy tünetmentesek, senki nem került intenzív osztályra, állapotukat azonban folyamatosan ellenőrzik.
Ezzel jelentősen megcsappant az a létszám, akik az otthonban vannak, és negatív eredményt mutattak, így őket el lehet izolálni, hogy megkezdődhessen a fertőtlenítés, és a visszatérő lakók már biztonságos környezetbe térjenek vissza. Ebben a Magyar Honvédség segít.
Vizsgálják, hogyan kerülhetett be az intézménybe a vírus, de valószínűleg még a zárlat előtt indulhatott meg a fertőződés. Egy dolgozó mintája pozitív lett, de nem lehet kizárni, hogy már korábban is jelen volt az intézményben a fertőzés.
Müller Cecília hangsúlyozta, hogy nagyon fontos, hogy az egészségügyi ellátás ezeken a helyeken a járvány ideje alatt is biztosított legyen, ezt a jogszabályok is egyértelműen szabályozzák. A járvány ideje alatt fokozatosan és folyamatosan kell koncentrálni az egészségügyi személyzet és ellátás meglétére, ezért kivizsgálják volt-e hiba, ellátási zavar ezekben az intézményekben. Fontos, hogy a fertőtlenítő szerek megfelelő mennyiségben és minőségben rendelkezésre álljanak, és ezt használják, nem csak az egészségügyi dolgozók, de a takarítók, mosoda, konyhai személyzet figyelmét is fel kell erre hívni, és ezt a jövőben ellenőrizni isfogják. Minden szükséges információt begyűjtenek, értékelik, és azok alapján a szükséges intézkedéseket megteszik, a hatóság pedig ellenőriz.
MÜLLER CECÍLIA HOZZÁTETTE, HOGY A JÁRVÁNY ÜTEME ÉS TERJEDÉSE EGYÉRTELMŰEN FELGYORSULT, AKKOR IS, HA AZ IDŐSOTTHON LAKÓINAK SZÁMÁT KIVONJÁK AZ ESETEK KÖZÜL, EZÉRT TOVÁBBRA IS FOKOZOTT FIGYELMET,
ÉS A SZABÁLYOK BETARTÁSÁT LÉRTE MINDENKITŐL.