A fertőzés hazánkban is rohamosan terjed az idősek, betegek számára fenntartott intézményekben. A legsúlyosabb helyzet a Pesti úti idősotthonban alakult ki, amiről a kormány és az általa fenntartott média nem győzte hangsúlyozni, hogy fővárosi fenntartású.

Tegnap azonban nyilvánosságra hoztak négy olyan levelet, melyekből az derül ki, hogy a főváros vezetése már azelőtt kérte a kórházakból visszakerülő gondozottak elkülönítését, hogy elszabadult volna a járvány a Pesti úti idősotthonban.

Amikor egy idősotthon vezetője szintén arra kérte a kórházat, hogy csak negatív teszttel küldjön vissza idős lakót az intézménybe, a kórház erre a hivatalos dokumentumra hivatkozva elutasította a tesztelést.

A levélben Sára és Vass azt kérik a kórházaktól, ne csak negatív teszttel vegyenek át betegeket.
„Több kórház jelezte, hogy csak negatív SARS-CoV-2 teszttel bíró beteget vesz át egy másik intézménytől/kórháztól. Tájékoztatom, hogy ez az eljárás szakmailag megalapozatlan. A negatív teszt csupán azt jelenti, hogy a mintavétel időpontjában nem volt kimutatható a vírus. Ez az eljárás álbiztonságot adhat, ill. fölösleges laboratóriumi vizsgálatokat, költségeket generál. Kérem, hogy a betegek átvételét/átadását ne nehezítsék meg az amúgy is járványos időszakban” – olvasható a dokumentumban.

A főpolgármester április 3-án jelentette be, hogy a Pesti úti idősotthon öt lakója kapta el a vírust, és további 13 lakó kórházba került a fertőzésre utaló tünetekkel. Ezután a főváros saját költségére teszteltette azokat az alkalmazottakat és lakókat, akik kapcsolatba kerültek azokkal, akik tüneteket mutattak.

Az otthonban a péntek reggeli adatok szerint 151 fertőzöttet igazoltak, 7 gondozott meghalt. A Pesti úti idősotthonból csütörtökön 126, pénteken további 56 gondozottat vittek kórházba koronavírus, illetve annak gyanúja miatt.

A szintén budapesti, Rózsa utcai Vázsonyi Vilmos Idősek Otthonában több dolgozó is megfertőződött. Megkeresésünkre pénteken a Városháza közölte, pénteken az otthon minden lakóját letesztelik, és a tünetmentes, de fertőzött dolgozóknak is karanténba kell vonulniuk. Szombat délután aztán Karácsony Gergely Facebook-oldalán közölte, hogy a teszt az otthon 94 lakójából 60-nál mutatott pozitív eredményt. Négyüknek vannak tünetei, őket kórházba szállították, a többiek jól vannak.

„Azt a tájékoztatást kaptam, hogy a Rózsa utcába, miként a Pesti útra, küldtek vissza kórházból beteget úgy, hogy nem végeztek rajta koronavírus-tesztet. Ez megint csak lehetséges válasz arra a kérdésre, hogyan jutott be a fertőzés az idősotthonba.
Nincs már idő a késlekedésre, a kormánynak azonnal meg kell változtatni a szűrést tiltó, azt ‘felesleges költségnek’ minősítő álláspontját, mert napnál világosabb, hogy ezzel emberéleteket kockáztatnak” – írja a főpolgármester.

Nemcsak Budapesten, vidéki idősotthonban is felütötte már a fejét a koronavírus. A borsodnádasi, állami fenntartású idősotthonban – pénteki adatok szerint – a 45 lakó közül négyen biztosan megfertőződtek a vírussal.

Az idősotthonok egész Európában gócpontokká váltak, de egyelőre csak találgatni lehet, összesen hány áldozatot szedett a vírus az ilyen intézményekben. Ennek többek közt az az oka, hogy sok országban az összesített statisztikákban egyáltalán nem, vagy csak pontatlanul, késve jelennek meg az idősotthonok adatai