„Több vidéki és fővárosi idősotthonban is felütötte a fejét a koronavírus” – közölte Müller Cecília tisztifőorvos az operatív törzs szerdai online „sajtótájékoztatóján”. Hogy milyen települések melyik idősotthonairól van szó, azt Müller Cecília már nem árulta el.
Pedig ott van például a borsodnádasdi idősotthon. Az ott lakók több mint felét megfertőzhezze a vírus. Ezt nem az operatív törzs tájékoztatóiból tudni. A település – egyébként fideszes – polgármestere, Kormos Krisztián április 9-én közölte a hírt, hogy a településen is megjelent a koronavírus.
A másnapi, újabb bejegyezéséből már az is kiderült, hogy az idősotthonról van szó, az ott lakók közül ekkor már négynek volt pozitív a tesztje. Erről egyébként hivatalos tájékoztatást nem kapott, az idősotthon ugyanis nem önkormányzati, hanem állami fenntartású. A polgármester azt írta, hogy „nem hivatalos, de teljesen hiteles helyről” megerősítést kapott a négy betegről. Közölte azt is, hogy 9-én „minden ellátotton és gondozón tesztet végeztek”, ezek eredményéről 11-én lesz információ.
A polgármester 11-én jelentkezett is, „döbbenetesen rossz hírekkel”. Hivatalos értesítést továbbra sem kapott, de több forrásból tájékozódott, és úgy értesült, hogy a 41 fős intézmény több mint fele fertőzött.
A polgármester már ekkor jelezte, hogy nagy a valószínűsége annak, hogy a fertőzés kikerült az intézmény falain kívülre is, vagy onnan került be. Ezért kijárási korlátozásokat vezetett be a településen.
Megkeresett közben minket az idősotthon egy lakójának a rokona.
Az ő hozzátartozója is elkapta a vírust, de nem szállították kórházba, mert nem voltak tünetei. Vagyis hivatalosan is pozitív teszt után maradt az otthonban.
(Párhuzamos történetünk másik szereplőjénél, a fővárosi fenntartású Pesti úti idősotthonból az M1 élő közvetítésében elszállították az összes megfertőződött lakót, függetlenül attól, milyen volt az egészségügyi állapotuk. Müller Cecília ezt azzal indokolta, hogy „az idős embereknél előfordulhat, hogy a lappangási idő után gyorsan romlik az állapotuk, ezt pedig korán észlelni kell. A betegek biztonsága érdekében ez volt a leghatékonyabb intézkedés”.)
Az érthetően aggódó rokon tájékoztatása szerint a borsodnádasdi otthonban már azelőtt látogatási tilalom volt 4 hete, hogy megjelent a vírus. A pozitív teszt után az idősekkel foglalkozó gondozók házi karanténba kerültek, köztük is lehet tudni olyanokról, akik szintén megfertőzödtek. Ózdról jött helyettük új személyzet, ők naponta 6-7 alkalommal mérik a lakók hőmérsékletét. Az idősek nem mehetnek ki a szobáikból, ami viszont nem jelentette azt, hogy el vannak különítve a többiektől. Zömmel ugyanis 2-4 ágyas szobák vannak az otthonban. A fertőzöttek elkülönítést mostanra úgy lehet megoldani jobban, hogy több lakót, mármint akiknek voltak tünetei, elvittek a miskolci kórházba. A lakók a közös étkezőt nem használhatják, a szobájukban esznek. Ugyanakkor a vizesblokk is közös, nincs minden szobában wc és zuhanyzó.
A lakókat egy hete csütörtökön tesztelték, másnap megjött az eredmény. Húsvét vasárnap a második körben újabb teszteket végeztek, de ezek eredményéről a hozzátartozók hiába érdeklődtek azóta is már három napja délelőtt és délután – legutóbb szerda délután- , nem kaptak róla tájékoztatást. Közben a településen – ahogy a hatóságok végzik a kontaktkutatást – egyre több helyen bukkan fel a hatósági karantént jelző piros tábla. Ez gyorsan terjed a település lakói között.
A polgármestert leszámítva ugyanakkor teljes a hallgatás.
Többször írtunk az operatív törzsnek, hogy hány lakó/alkalmazott fertőzödőtt meg a borsodnádasdi idősotthonban, de egyáltalán nem kaptunk választ.
(A megyei térképen közben 13-ról 48-ra nőtt a borsodi igazolt fertőzöttek száma. A helyiek szerint ez legfeljebb úgy jöhet ki, ha több karaténban lévőnél nem végeztek tesztet.)
Az operatív törzs azokra a kérdéseinkre sem válaszolt, hogy indítottak-e vizsgálatot és az milyen eredménnyel járt. Kerestük a Borsod megyei kormányhivatalt, ugyanezekkel a kérdésekkel, onnan sem kaptunk választ. Írtunk az intézménynek is, de szintén nem válaszoltak.
A borsodnádasdi intézmény állami fenntartója az Észak-Borsodi Integrált Szociális Intézmény. Hat otthon tartozik ide, a borsodnádasdi mellett 3 putnoki, egy ózdi és egy ormosbányai. Telefonon elértük az intézmény vezetőjét, Beik-Sike Ildikót. Nem nyilatkozott, az operatív törzshöz irányított minket, vagyis belekerültünk egy végtelen hurokba. Az Észak-Borsodi Integrált Szociális Intézmény vezetője, Beik-Sike Ildikó egyébként Putnokon önkormányzati képviselő, fideszes színekben.
Közben a polgármester szerda este folytatta magányos küzdelmét a helyiek tájékoztatásában.